Zavřít reklamu

Vzhledem k tomu, že Apple své operační systémy nelicencuje, nemá ten, kdo chce používat zařízení s iOS jinou možnost než si koupit iPhone. Žádný jiný výrobce nemůže produkovat smartphony, které by fungovaly na operačním systému Applu. To se mu také velmi hodí. Uživatele totiž dokonale zaháčkuje svým softwarem a službami, takže se k němu také stále vracejí. 

Již více než deset let nemají majitelé iPhonů příliš velkou motivaci k výměně své stáje. Samozřejmě, že se to děje, ale v poměrně malém měřítku. I když zpočátku existovalo více konkurentů, Android se nakonec stal nejlepší a vlastně jedinou alternativu poté, co Windows Phone a systém BlackBerry vyklidily bitevní pole (prostě zanikly, protože je nikdo nechtěl). I když se pak na trhu objevily schopnější a kvalitnější telefony s Androidem, software Applu stále držel své ovečky u iPhonů.

Tento postup i zapříčinil, že se Apple už nemusí vlastně soustředit na nějak výrazné změny designu svých iPhonů a drží se toho, co mu funguje. Jenže nedávno zde začal vát svěží vítr. Samsung už v roce 2019 uvedl na trh jako první velký výrobce skládací telefon a nyní nás čeká již jeho 5. generace. Čím dál více do toho začíná šlapat i konkurence, která ukazuje, že to jde. Řeč je třeba o nových Razrech Motoroly.

Ano, existuje něco lepšího 

O skládačkách se tak mluví pořád silněji a už ne jen ve spojitosti se Samsungem. Majitelé iPhonů tak skutečně mohou uvažovat o koupi mobilního zařízení, které nevyšlo od Applu, protože reálně přináší něco nového, pro ně neznámého. Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip dostávají postupnou evoluci, kdy už 4. generace měla co nabídnout, od 5. se ale očekává, že hodí stranou všechny neduhy předchozích verzí a bude to konečně to zařízení, které zde chceme mít. Tyto telefony budou vypadat a působit na spotřebitele mnohem lépe nejen vzhledem, ale i funkcemi a Apple na ně nemá odpověď a pravděpodobně ještě dlouho ani mít nebude.

Samozřejmě, že jsou zde hejtři, kteří se skládacím telefonům vysmívají a označují je za zbytečné a něco jako slepou vývojovou větev. Vymýšlejí si všechny možné výmluvy, aby zdůvodnili, proč je tento futuristický tvarový faktor pouhou módní záležitostí, která zanikne, ačkoli to nemůže být dále od pravdy. Je to něco jako argumentovat, proč elektromobily nejsou tak dobré jako běžná auta, ale pak si stejně koupit Teslu, protože ji považujete za cool. Je prostě těžké smířit se s myšlenkou, že existuje něco lepšího.

Chápat výhody, které tento form factor poskytuje, musí přece každý nehledě na to, jaký telefon jaké značky vlastní. Jestli jej pak skutečně využije, je pak věc druhá. Pro jablíčkáře je nejhorší to, že se nemohou dívat na to, že by ztráceli svůj status majitele iPhonu/uživatele Applu. Proto je pro ně jednodušší zvolit snadnější cestu a označit skládací zařízení za zbytečná. A právě to je jeden z důvodů, proč se tajně děsí skládacích telefonů Samsungu a dalších výrobců – že budou natolik populární, že je zastíní a Apple jim nenabídne adekvátní alternativu.

Apple má svou unikátní vizi, která mu nemusí vyjít 

Nemá smysl popírat skutečnost, že skládací zařízení tady prostě jsou a v dohledné době budou, protože tento podsegment raketově roste. Nehledě na snahy dalších značek si zde Samsung vytvořil předstih na trhu a je tak tím největším hráčem v oblasti ohebných zařízeních. Toto dominantní postavení si také nyní bude chtít tvrdě chránit. Bude mít ale vlastně před kým? Motorola vypadá slibně, ale čínské značky pořád nesmyslně s nějakou expanzí váhají. Google pak vlastně také nabízí jen omezenou distribuci.

Ve finále se ale může stát, že to Applu bude všechno jedno. Ten nyní v době, kdy nikoho AR a VR nezajímá, představil produkt ke konzumaci smíšené reality, a třeba o umělé inteligenci, která hýbá světem, neřekl ani slovo. Může na to doplatit a propadnout, může ale ukázat směr, kdy za X let odhodíme počítače i mobily a budeme používat výhradně podobná zařízení, jako je Apple Vision Pro. Proto se také možná nikdy nějaké skládačky nedočkáme, pokud společnost vidí trend jinde a my jen tu jeho vizi zatím nesdílíme.

Skládací smartphony Samsungu koupíte zde

Dnes nejčtenější

.