Zavřít reklamu

V dnešní době se systémy Android a iOS neliší tak, jak byste možná čekali. Oba operační systémy prošly svým vývojem, vyprofilovaly se a každý z nich má co uživateli nabídnout. Jisté rozdíly zde ale rozhodně jsou a pokud uvažujete o přechodu z Androidu a iOS, možná narazíte na odlišnosti, se kterými se budete muset vypořádat. Zde zmíníme 5 záležitostí, se nimiž to nejspíš nebude snadné.

Správa oznámení

Apple se správou oznámení vždycky bojoval, a to už od prvních dnů operačního systému iPhonu na konci roku 2000. Navzdory průběžnému a poměrně velkému úsilí o zlepšení, udělala společnost s posledními změnami v tomto ohledu na iOS krok zpět.

Oznámení už nejsou na zamykací obrazovce v popředí. Místo toho byly přesunuty do spodní části displeje, aby tak zdůraznily vaši tapetu. Ačkoli to po vizuální stránce může působit přitažlivě, má tato volba zároveň vliv na produktivitu iPhonu. Změna výchozího zobrazení v rámci Nastavení Oznámení jej vrací do podoby systému iOS 15, což ovšem stále nepředstavuje ideální řešení.

Způsob sdružování aplikací v systému Android dává větší smysl a zlepšuje vše od organizace e-mailů, přes textové zprávy až po příspěvky na sociálních sítích. Na většinu oznámení můžete také přímo odpovídat, takže je rychlejší a snazší reagovat, aniž byste cokoli otvírali. Většina správy oznámení navíc probíhá prostřednictvím aplikace a nikoliv v nastavení systému.

V systému iOS se budete muset prohrabat nabídkou předvoleb, abyste našli požadovanou službu a teprve pak můžete oznámení přizpůsobit. Abychom byli poctiví, ne všechno je zde špatné, například naplánované shrnutí je skvěle zpracováno, ale oznámení by si zasloužila mnohem více interakce, aby získala na užitečnosti.

Uzamčenost v App Store, alespoň prozatím

Apple do značné míry staví úspěch systému iOS na App Store. Obchod, který byl původně spuštěn s operačním systémem iPhone OS 2, hraje nezanedbatelnou roli v příjmech společnosti, přičemž slouží jako hostitel velkým i malým vývojářům. Technologický gigant z Cupertina se kvůli svému monopolu v rámci iOS setkal s řadou kontroverzí. Ve výsledku je sice nabídka App Storu poměrně pestrá, možnostem a rozsahu aplikací Androidu se ale rozhodně nevyrovná.

V systému Android plní podobnou roli jako App Store obchod Google Play, pokud se vám ale nelíbí, používat ho nemusíte. Sideloading, tedy instalaci a spuštění aplikací mimo oficiální zdroje, nepředstavuje nic složitého a tak si do svého zařízení můžete nainstalovat prakticky jakýkoli soubor APK. Máte-li pocit, že by to pro vás mohlo představovat bezpečnostní rizika, můžete sáhnout k řešení v podobě obchodů s aplikacemi třetích stran, jako jsou F-Droid, Aptoide a Amazon Appstore, jež mohou posloužit jako vynikající náhrada s důvěryhodnou pověstí. Obecně je Android mnohem otevřenější a uživatelům staví do cesty méně omezení, než jaká na své uživatele klade jablečná společnost.

Dobrou zprávou je, že se to pomalu, ale jistě mění. Podíl na tom má především tlak ze strany EU, která požaduje, aby Apple svou platformu otevřel konkurenci a lze očekávat, že k tomu dojde i v dalších regionech, ať už v důsledku srovnání možností nebo následkem přijetí patřičných zákonů.

Ach to příslušenství

Pokud si kupujete iOS, kupujete si celý ekosystém. Pro mnohé je to zábavná a vzrušující záležitost, zejména vlastníte-li Mac nebo iPad. Pro ty ostatní to však může být o poznání méně příjemné. Některá zařízení Apple, iPhone nevyjímaje, stále využívají ke nabíjení i komunikaci konektor Lightning, to v praxi znamená, že vám kabely USB, bez ohledu na jejich kvalitu, budou k ničemu, což není příliš povzbuzující a pomíjíme fakt, že v našich končinách, kde uživatelé Androidu jednoznačně převažují, si od „androidního“ kolegy v práci kabel k nabití vašeho iPhone nepůjčíte. I zde postupně dochází k posunu, a to opět do značné míry zásluhou EU. Trend přechodu na USB-C se u Applu projevuje již nyní například u iPadů, které, vyjma posledního, i když stále prodávaného, iPadu 9. generace, přecházejí na tento konektorový standard. Lightning by se tak mohl brzy dočkat svého definitivního konce.

Na omezení lze narazit i jiných směrech. Pokud nejste fanoušky designu hodinek Apple Watch, výběr alternativ se může docela rychle zúžit. Zatímco některá nositelná zařízení s iOS spolupracují, hodinky Google Pixel Watch nebo Samsung Galaxy Watch 5 nikoli. Opět stojí za zmínku, že nabídka příslušenství pro iPhone obecně, ať už jde o nejrůznější obaly, pouzdra, ale i další doplňky či externí připojitelná zařízení je skutečně bohatá. Musíte se však smířit s tím, že bude zapotřebí vypořádat se s některými omezeními, zejména je-li vašim požadavkem, aby příslušenství spolupracovalo v rámci různých platforem.

Závislost na iCloudu

Apple s oblibou uživatele ve všem směruje na iCloud. V iOS je to výchozí nastavení pro cokoli od ukládání souborů po zálohování telefonu. Můžete sice sáhnout k jiným cloudovým řešením, jako je například Dropbox nebo Disk Google, ale ve srovnání s iCloudem budou jejich funkce omezené a Apple se vás bude pravidelně snažit přitáhnout zpět ke svému „modrému mráčku“.

To nutně nemusí být nepříjemné, ovšem pouze za předpokladu, že již léta nepoužíváte primárně jinou službu. Znamená to také, že nepřikročíte-li k placené variantě, vaše bezplatné úložiště iCloud se může poměrně rychle zaplnit, takže jej musíte často spravovat a zbavovat se nepotřebného obsahu.

Podobná situace nastává v menší míře pokud jde o prohlížeč Safari. Vynikající funkce zabezpečení a ochrany soukromí společnosti Apple jsou zaměřeny na něj a převážnou jejich část využijete jen jeho prostřednictvím. Můžete si samozřejmě stáhnout Firefox nebo Chrome, ale ty vám neposkytnou stejnou nativní podporu a jejich výkon nemusí být tak hladký a vyrovnaný.

Když se Apple něčeho vzdá, musíte se toho vzdát i vy

Společným jmenovatelem v případě Androidu je množství možností, ze kterých máte na výběr. A když do Androidu přibudou nové funkce nebo se jakkoli rozšíří, můžete je akceptovat nebo, pakliže tak učinit nechcete, najít způsob jak docílit spokojenosti se systémem zachováním původního nastavení nebo za pomoci některého z dostupných nástrojů. Ani zásadnější změny hardwaru nepředstavují až tak velký problém, protože v horším případě můžete přejít k jinému výrobci.

U iPhonu s takovou variantou nepočítejte. Na výběr dostanete z možností od Applu. A pokud se ten rozhodne něčeho zbavit, nezbývá než se s tím smířit, i když byste si danou funkci raději ponechali.

Typickým příkladem může být FaceID. Pokud si koupíte nový iPhone, musíte používat rozpoznávání obličeje, FaceID, nebo se biometrie úplně vzdát. Pokud dáváte přednost skenování otisků prstů, máte smůlu, to už Apple v iPhonu nedělá. Možná se tak dostanete do situace, kdy se vám začne stýskat po starých časech.

Myslíte si, že by pro vás specifika Apple ekosystému představovala problém? Jak bylo řečeno úvodem, oba operační systémy rozhodně mají co nabídnout a možná, že množství běžných uživatelů by rozdílům nepřikládalo příliš velký význam, protože zkrátka chtějí jen někomu zavolat, napsat sms a občas poslat mail nebo pořídit pěknou fotografii, a to dokáží skvěle poskytnout obě platformy.

Dnes nejčtenější

.