Zavřít reklamu

Někteří z vás si možná ještě z dob tlačítkových mobilních telefonů pamatují trend minimalizace, kdy se rozměrná „pádla“ často stávala terčem výsměchu. S nástupem smartphonů se preference ohledně velikosti změnily, a došlo také k posunu v našem vnímání toho, jak vlastně vypadá velký displej.

To, co bylo před deseti lety označováno za phablet – tedy něco mezi smartphonem a tabletem – bychom dnes řadili mezi smartphony standardních rozměrů. A naopak úhlopříčky displejů, které byly ještě relativně nedávno brány jako standard, máme nyní tendence označovat jako „mini“ – jako příklad může posloužit třeba Samsung Galaxy 10e s 5,8″ displejem. Tento model je považování za poslední pokus jihokorejského giganta o uvedení drobného, ale výkonného smartphonu.

Na grafech ve fotogalerii k tomuto článku můžeme sledovat, jak se v průběhu let postupně zvětšovaly rozměry smartphonů výrobců, jako je Samsung, Apple, Xiaomi, ale také třeba Sony nebo Motorola. V průběhu let došlo také k nárůstu výšky smartphonů, a tím pádem také v řadě případů ke změně poměru stran. Pozorovat můžeme také jednoznačný trend zeštíhlování, respektive ztenčování. Ohledně váhy ale již trend není tak konzistentní, a u některých značek dokonce došlo k jejímu průběžnému navýšení.

Faktem je, že až na výjimky lze u spotřebitelů pozorovat spíše klesající zájem o smartphony drobných rozměrů. Svou cílovou skupinu si malé telefony rozhodně najdou, o masivní poptávce se ale hovořit nedá. Stáváme se svědky soumraku malých smartphonů? Jakou velikost považujete za ideální vy? Apple zaříznul své iPhony mini, protože je nikdo nekupoval, možná se už brzy zavře opona i za základním Galaxy S23, který má prakticky jako jediný smartphone v portfoliu Samsungu úhlopříčku displeje pouhých 6,1 palce. A pokud podle zvěstí zvětší své iPhony Apple, možná už mu touto velikostí nebude muset chtít Samsung nějak konkurovat.

Ty nejlepší smartphony koupíte zde

Dnes nejčtenější

.