Zavřít reklamu

Pokud využíváte Gmail, možná jste se někdy ptali, jestli umožňuje zprávy šifrovat. Odpověď je ano, ovšem jen u placených účtů Google. Abychom byli přesní, šifrované zprávy mohou použít i i uživatelé bezplatných účtů Google, nicméně k tomu budou potřebovat software třetí strany.

Gmail nepoužívá dnes čím dál rozšířenější koncové šifrování, nýbrž standard TLS (Transport Layer Security). V prvním případě je pošta chráněna tak, aby ji mohl otevřít pouze určený příjemce, zatímco v druhém se dostane na server ve formě prostého textu. Je možné si to představit jako moderní verzi pohlednice.

Existují dva způsoby, jak v Gmailu povolit šifrování, jeden je však k dispozici pouze pro platící zákazníky. U účtů Enterprise nebo Education můžete zapnout šifrování S/MIME. Potřebovat budete přístup do služby Google Admin Console s přihlašovacími údaji správce, kde můžete zapnout hostované šifrování S/MIME (Secure/Multipurpose Internet Mail Extensions), přičemž je možné šifrovat každou zprávu spolu s jakýmikoli přílohami. Tento standard musí mít samozřejmě zapnutý i příjemce.

Jak zprávy v Gmailu šifrovat zdarma

I když v Gmailu můžete povolit šifrování prostřednictvím softwaru třetí strany, příjemce bude muset používat stejný software. To je něco, co platí nejen pro Gmail; pokud něco šifrujete na jednom konci, musíte být schopni to dešifrovat na druhém, abyste k tomu měli přístup.

Mailvelope

Naštěstí je snadné šifrování zapnout pomocí softwaru, který používá šifrovací metodu PGP (Pretty Good Privacy). Řeč je o rozšíření webového prohlížeče (funguje s prohlížeči Chrome, Firefox a Edge) s názvem Mailvelope. Nevýhodou tohoto řešení je to, že funguje pouze s desktopovou verzí Gmailu, nikoli mobilní.

Lepší způsob

Nejlepším způsobem, jak vést soukromou konverzaci, je použít aplikaci, která ve výchozím nastavení obsahuje koncové šifrování. Mezi ty nejznámější patří WhatsApp, Signal a Telegram. Je pravděpodobně snazší přimět někoho, aby si nainstaloval WhatsApp, než aby se pokoušel používat šifrování u nějakého desktopového e-mailového klienta.

Dnes nejčtenější

.