Zavřít reklamu

Pokud nežijete v jeskyni a alespoň trochu se zajímáte o svět technologií, jistě víte, že dnes je pro Apple den D. Právě dnes totiž v 19:00 našeho času startuje jeho úvodní Keynote k WWDC23, což je celosvětová vývojářská konference. A jako hlavní bod programu zde má být představen headset pro konzumaci AR/VR obsahu. Má ale vůbec šanci na úspěch? 

Pravděpodobně ano, i když má mít cenu stanovenou na cca 3 000 dolarů. Apple prezentace umí a snadno tak představí něco, co zde již v jisté formě je, ale z čeho mnohým poklesne čelist. Nečeká se přitom, že se headset začne hned prodávat, protože do distribuce by měl jít až ke konci roku proto, aby měli vývojáři dost času na to odladit mu aplikace.

Apple-WWDC23-event-announcement-hero

Apple na to totiž půjde jinak, než Samsung v roce 2015. Ten si nechal od Oculusu vytvořit šasi, do kterého jste upnuli telefon, a protože to příliš nebavilo, měla tato produktová linie životnost jen dva roky, kdy ji Samsung v roce 2017 zaříznul. Myslel to sice dobře, ale myšlenku neuchopil zrovna šťastně. Od doby, co se pak začíná o řešení Applu více proslýchat, dávkují Google se Samsungem i určité střípky informací o tom, že také na „něčem podobném“ pracují – Samsung na své akci Unpacked, Google na své konferenci I/O. Apple své zařízení ještě neukázal a ostatní už vytvářejí produkt, kterým mu budou konkurovat. 

Bojí se i Meta, která vlastní společnost Oculus, protože na konci minulého týdne rychle představila novou generaci svého headsetu jen proto, aby si užila víkend slávy, než bude zcela zastíněna Applem. Ano, může to sice být totální propadák, jenže také enormní úspěch. Druhé je navíc pravděpodobnější, protože se to společnosti povedlo s iPhony, iPady, Apple Watch i Airpody, jedině HomePod se úplně nechytl, protože nedokázal překonat konkurenční chytřejší a levnější řešení.

Ještě operační systémy a počítače 

Vyjma headsetu se máme dočkat ještě nových operačních systémů, což je i pro nás důležité. Není třeba zastírat fakt, že Samsung se u Applu rád inspiruje, a tak nám iOS 17 možná ukáže nějaké funkce, které se dočkáme ještě v One UI 6.0. Ostatně loni Apple v iOS 15 představil nové pojetí zamčené obrazovky, které máme s One UI. 5.0 i v našich telefonech Galaxy.

V neposlední řadě by měly přijít i MacBooky. Těm se Samsung snaží konkurovat svými GalaxyBooky, jenže ne u nás, takže toto nás příliš nenapíná. Zcela jistě se nedočkáme ani nových iPhonů, ani Apple Watch nebo iPadů, i tak je ale proč událost sledovat. Hodně se totiž také čeká, co Apple řekne o umělé inteligenci (jestli vůbec něco).

WWDC23 živě můžete sledovat již dnes od 19:00 přímo zde!

Dnes nejčtenější

.