Zavřít reklamu

Za několik málo dní zde máme tentokrát nadstandardně očekávanou konferenci Applu WWDC 2023, na které se předpokládá, že bude představen AR/VR headset, pravděpodobně pod označením Apple Reality Pro. Zdá se, že jihokorejský gigant nechce v tomto směru zůstat pozadu a podle všeho plánuje uvést vlastní náhlavní soupravu pro rozšířenou realitu, kterou by mohla rivalovi konkurovat. Nyní plánuje vývoj čipů pro zařízení typu XR, tedy Extended Reality.

Odnož společnosti Samsung, System LSI, která stojí za procesory Exynos a snímači fotoaparátů ISOCELL, začala podnikat první kroky k výrobě procesorů pro zařízení XR. Motivace firmy vstoupit do tohoto segmentu trhu je v celku prostá a logická, lze totiž předpokládat, že po jablečné společnosti budou následovat i další subjekty, které budou chtít získat významnou pozici.

Podle zprávy společnosti KEDGlobal bude společnost usilovat o to, stát se hráčem rovným Googlu a Qualcommu. Je možné, že jihokorejská firma navrhne čipy zcela nové nebo přistoupí k úpravě těch stávajících tak, aby vyhovovaly potřebám zařízením XR. Čipové sady tohoto typu zajišťují chod operačního systému a aplikací a dále slouží k výpočtům dat ze senzorů i ke sledování pohybu uživatele.

Potenciál podobných zařízení je ve výsledku obrovský. Mohou poskytovat i pomoci vytvářet intenzivní a komplexní audiovizuální zážitky, ale stejně tak fungovat třeba jako překladače jazyků, zprostředkovávat schůzky, při kterých budete mít pocit, že jste osobně přítomní nebo překrývat reálný pohled do okolí množstvím dat při navigaci a to je jen namátkový výčet možností.

Ze zprávy společnosti Counterpoint Research vyplývá, že do roku 2025 by se mohlo ročně prodat více než 110 milionů zařízení zaměřených na virtuální a rozšířenou realitu, což představuje obří skok v porovnání se současným stavem 18 milionů kusů ročně. Je zde predikce, že by celý segment mohl do roku 2025 ze 3,9 miliardy v roce 2022 dosáhnout až 50,9 miliardám dolarů.

Na své první náhlavní soupravě XR Společnost Samsung Mobile Experience spolupracuje po softwarové stránce, tedy pokud jde o operační systém, s Googlem a po hardwarové, konkrétně stran procesoru, s Qualcommem. Uvidíme tedy čím nás Samsung překvapí. Možná, že poté, co jsme svědky masivního boomu umělé inteligence, bude svět virtuální a rozšířené reality další na řadě.

Aktuální AR/VR řešení koupíte zde

Dnes nejčtenější

.