Zavřít reklamu

Jsme magazín o Samsungu, ale aby člověk neměl klapky před očima, je vhodné čas od času vyzkoušet i konkurenci. Apple Watch dokázaly prakticky nemožné. Jsou nejprodávanějšími hodinkami světa, i když je spárujete jen s iPhony, a zapříčinily boom nositelností. Jejich design dokonce kopírují velcí švýcarští výrobci klasických hodinek. S rukou na srdci jde říci, že i když se mi na nich líbí spousta věcí, je zde pár takových, které prostě štvou. 

Můžeme Apple hanit, jak chceme, ale nebýt jeho Apple Watch, nebyly by Galaxy Watch tam, kde jsou. Právě kvůli popularitě Apple Watch vypadá řešení Samsungu tak, jak vypadá a umí, co umí. Právě až díky Wear OS jsme totiž dostali ty pravé chytré hodinky, které mají možnost využít svého plného potenciálu.

Žádné skupinové soutěže

Apple Watch umožňují sdílet s přáteli statistiky včetně stavu kroužků aktivity a podrobností o tréninku. S ostatními můžete také pořádat týdenní soutěže. Tyto soutěže však probíhají pouze mezi jednotlivci. Nemůžete tak vytvářet skupinové soutěže o nějaké body proti více uživatelům. Ať už tedy máte přátel s Apple Watch, kolik chcete, nelze je hromadně vyzvat.

V aplikaci Garmin Connect ale můžete vytvořit výzev, kolik uznáte za vhodné, ať už mezi jednotlivci, tak mezi skupinami. Soutěžit můžete v krocích, jízdě na kole, běhu nebo plavání. Kdo vyhraje, dostane odznak a také body, které se hodí do dosažení další úrovně. Navíc jsou zde vyhlašovány ceny, které jsou zábavné a motivující.

Žádný kroužek pro počítání kroků

Líbí se mi, jak Apple vymyslel kroužky aktivity a jejich plnění. Je zde ale jeden zásadní nedostatek. Minimálně pro mé potřeby mi přijde poněkud nešťastně zvolená nutnost stání, ale kroužek pro běžné kroky prostě chybí. Apple Watch tím tedy tento zcela zásadní údaj dávají úplně na druhou kolej. Výhodu to má v tom, že pokud se celý den věnujete cyklistice, tak vám to vlastně zavře kroužek i bez toho, aniž byste museli chodit, jenže třeba kalorie jsou pro mnohé imaginární údaj. Snadno tak dáte za den třeba 15 tisíc kroků, ale kroužek si stejně nezavřete, protože jste třeba nespálili dostatek kalorií (je to logicky proto, protože při klidné chůzi „nepálíte“ tak, jako při aktivitě).

Potřeba více aplikací pro iPhone

Apple Watch spravujete z iPhonu a aplikace Watch, stejně jako spravujete Galaxy Watch z aplikace Galaxy Wearable. Jenže k tomu zde máte ještě další aplikace, jako je Zdraví nebo Kondice. Právě poslední zmíněná přibyla pro majitele iPhonů, kteří nevlastní Apple Watch, ale proč ji Apple neintegroval přímo do Zdraví, je záhadnou. Je to tak trochu schizofrenní zjišťovat a hledat, která aplikace vám dá která data. Po chvíli si samozřejmě zvyknete, ale pro nováčka to může být trochu problém. Je ale třeba přiznat, že Samsung má ještě aplikaci Samsung Health, Garmin ke Connectu zase ConnectIQ. Apple má ale pořád jeden zbytečný titul navíc.

Notifikace

Systém notifikací u iOS mi nepřijde nijak zmatečný a nepřehledný. Dá se na něho zvyknout. Po spárování iPhonu s Apple Watch ale automaticky iPhone mlčí, a informují vás o událostech hodinky. Abyste toto změnili, musíte se jít hrabat do nastavení, což je frustrující i proto, abyste zjistili, jak to všechno funguje, a to metodou pokus omyl. Posíláte si tak sami zprávy, abyste viděli, jak reaguje telefon a jak hodinky. Dost opruz.

Řemínky

Apple to vymyslel geniálně. Svým chytrým hodinkám dal proprietární uchycení řemínků, abyste nemohli použít ty zcela běžné a ideálně si kupovali ty jeho. Ty jeho, které jsou extrémně předražené. Ano, můžete sáhnout po konkurenčním řešení, ale pořád je to jisté omezení. Nestačí zajít do hodinářství a koupit si tam parádní kožený řemínek za 900 Kč, ale musíte si koupit kožený řemen s koncovkami Applu v řádu několika tisíců. Můžete to také obejít řešením z Číny za doslova desítky korun, budete tomu ale věřit tak, že vám uchycení neselže a vy hodinky neztratíte, nebo si je nerozbijete? U Galaxy Watch i Garminů vám jen stačí vědět šířku a můžete si měnit řemínky dle libosti, nálady, oblečení za přívětivější peníze, aniž by na tom tratila kvalita.

Dnes nejčtenější

.