Zavřít reklamu

Automatické ostření je bezesporu nesmírně užitečná funkce fotoaparátu jak v bezzrcadlovkách, tak i mobilních telefonech. Zajišťuje, že jsou naše snímky ostré i za ne zcela ideálních podmínek a zprostředkovává tak velmi dobré výstupy. Společně s postupem vývoje získává u smartphonů na popularitě automatické ostření Dual Pixel. Tato technologie slibuje mnohem rychlejší ostření například při pořizování akčních snímků nebo v prostředí se slabým osvětlením. Jak ale funguje?

Automatické ostření Dual Pixel je rozšířením ostření s fázovou detekcí, označovaného PDAF, které se ve fotoaparátech chytrých telefonů objevuje již řadu let. PDAF v podstatě využívá vyhrazené pixely na obrazovém snímači, které se dívají doleva a doprava, k výpočtu zda je snímek zaostřený. Dnes mnoho uživatelů spoléhá na fotovýbavu svých telefonů do té míry, že klasický fotoaparát ani nevlastní. Hlad po skvělých snímcích vede výrobce k inovacím, takže ani technologie automatického ostření PDAF neustrnula a dále se zdokonaluje. Modernější chytré telefony tak začínají používat mimo jiné vícesměrové PDAF, ostření All Pixel nebo laserový autofokus.

Jak již bylo naznačeno, předchůdcem automatického ostření Dual Pixel je PDAF. Ten je založen na mírně odlišných obrazech vytvořených maskovanými fotodiodami, které se dívají vlevo a vpravo, zabudovanými do pixelů obrazového snímače. Porovnáním fázového rozdílu mezi těmito pixely se pak vypočítává požadovaná zaostřovací vzdálenost. Pixely s fázovou detekcí obvykle tvoří přibližně 5 – 10 % všech obrazových bodů snímače, přičemž využitím většího počtu vyhrazených dvojic pixelů fázové detekce lze docílit zvýšení spolehlivosti a přesnosti PDAF.

Zapojení všech pixelů snímače

U Dual Pixel autofokusu se do procesu ostření zapojují všechny pixely snímače, kdy je každý rozdělen na dvě fotodiody, jednu hledající vlevo a druhou vpravo. Ty pak pomáhají při výpočtu fázových rozdílů a výslednému zaostření, což má za následek zvýšení přesnosti i rychlosti ve srovnání se standardním PDAF. Při pořizování snímku za využití automatického ostření Dual Pixel procesor nejprve analyzuje data o zaostření z každé fotodiody a teprve poté signály zkombinuje a zaznamená ve výsledném snímku.

Samsung-Dual-Pixel-Focus

Výše uvedený diagram obrazových snímačů společnosti Samsung ukazuje rozdíly mezi tradičním PDAF a technologií automatického ostření Dual Pixel. Jedinou skutečnou nevýhodou je, že implementace těchto malých fotodiod s fázovou detekcí a mikročoček, které se na procesu ostření také podílejí, není snadná ani levná, což nabývá na důležitosti u snímačů s velmi vysokým rozlišením.

Příkladem může být 108Mpx snímač uvnitř modelu Galaxy S22 Ultra, který technologii Dual Pixel nepoužívá, zatímco 50Mpx fotoaparáty s nižším rozlišením v modelech Galaxy S22 a Galaxy S22 Plus ano. Automatické zaostřování modelu Ultra je v důsledku toho o něco horší, ale sekundární fotoaparáty telefonu již automatické zaostřování Dual Pixel mají.

Přestože obě technologie mají společný základ, Dual Pixel předčí PDAF v rychlosti i větší mírou schopnosti udržet zaostření na rychle se pohybující objekty. To oceníte zejména při pořizování dokonalých akčních záběrů, nehledě na pocit jistoty, že stačí rychle vytáhnout fotoaparát a vědět, že váš snímek bude vždy ostrý. Například Huawei P40 se díky této technologii může pochlubit milisekundovými časy ostření.

Za zmínku také stojí, že Samsung posouvá Dual Pixel ještě o něco dál s Dual Pixel Pro, kde jsou jednotlivé fotodiody rozděleny diagonálně, což přináší ještě větší rychlost a přesnost, mimo jiné díky tomu, že zde do procesu ostření vstupuje nejen orientace doprava a doleva, ale také aspekt umístění nahoře a dole.

Jedním z nejvýznamnějších nedostatků PDAF je výkon při slabém osvětlení. Fotodiody s fázovou detekcí jsou tvořeny polovinou pixelu, díky čemuž šum ztěžuje získání přesné informace o fázi při slabém osvětlení. Naproti tomu technologie Dual Pixel tento problém do značné míry řeší tím, že snímá mnohem více údajů z celého snímače. Tím vyhlazuje šum a umožňuje rychlé automatické zaostřování i v poměrně tmavém prostředí. I zde existují limity, ale v současné době jde pravděpodobně o největší vylepšení systému automatického ostření.

Pokud to s mobilním focením myslíte vážně, fotoaparát s technologií automatického ostření Dual Pixel vám pomůže zajistit, aby byly vaše snímky vždy ostré a při volbě výbavy fotoaparátu telefonu, rozhodně stojí za to k jeho přítomnosti či absenci přihlédnout.

Ty nejlepší fotomobily koupíte zde

Dnes nejčtenější

.