Zavřít reklamu

Samsung je údajně o krok blíže k vyvinutí samořídícího systému, který je téměř stejně dobrý nebo stejně dobrý jako autonomní řízení 4. úrovně. Výzkumný institut SAIT (Samsung Advanced Institute of Technology) prý v Jižní Koreji úspěšně provedl „bezřidičový“ test mezi městy Suwon a Kangnung, která jsou od sebe vzdálená skoro 200 km.

Podle zprávy korejského webu sedaily.com vytvořil institut SAIT samořídící algoritmus, který dokázal ujet téměř 200 km mezi městy Suwon a Kangnung bez zásahu řidiče. Samořídící systém, který nevyžaduje zásah řidiče, je v autonomním řízení považován za úroveň 4 neboli za vysoký stupeň automatizace. Samořídící vozidla, která jsou schopna této úrovně autonomie, mohou volně fungovat v autonomním režimu s malými či žádnými zásahy řidiče, typicky v městském prostředí, kde maximální rychlost dosahuje v průměru 50 km/h. Obvykle jsou přizpůsobena pro služby spolujízdy.

Zpráva tvrdí, že Samsung nainstaloval svůj samořídící algoritmus spolu se systémem LiDAR na komerčně dostupné auto, které však nebylo specifikováno. Systém úspěšně prošel testem, neboť byl schopen rozpoznat nouzová vozidla, automaticky měnit jízdní pruhy a jezdit po rampách, tedy detekovat dvě propojené silnice s různými výškami. V oblasti autonomních aut existuje pět úrovní autonomie. Úroveň 5 je nejvyšší a nabízí plnou automatizaci a systém schopný provádět všechny jízdní úkony za všech podmínek, aniž by vyžadoval jakýkoli lidský zásah nebo pozornost. Pro srovnání: elektromobily společnosti Tesla dosahují pouze úrovně 2 neboli částečné automatizace.

Pokud by se Samsungu skutečně podařilo vyvinout samořídící systém úrovně 4, byla by to „velká věc“ pro trh s autonomními vozy, jakož i pro jeho dceřiné společnosti, jako je Harman, které by tento pokročilý systém zcela jistě integrovaly do svého digitálního kokpitu či platforem Ready Care.

Dnes nejčtenější

.