Zavřít reklamu

Jen chvíli poté, co Samsung oznámil nové funkce zpřístupnění pro Galaxy Buds 2 Pro, jej následoval Apple, když informoval o některých novinkách usnadňujících práci lidem s omezením na jablečných zařízeních. Těsně před celosvětovým dnem přístupnosti, tedy Global Accessibility Awareness Day, který tentokrát připadl na 18. května, se cupertinská společnost pochlubila funkcemi pro zlepšení přístupnosti iPhonů a vypadá to, že byly často inspirovány těmi od korejské společnosti Samsung. Konkrétně Apple odhalil Assistive Access, Live Speech, a Personal Voice.

Assistive Access à la Snadný režim

Funkce Assistive Access je určena lidem s kognitivními obtížemi. Nabízí větší ovládací prvky a zjednodušené rozvržení uživatelského rozhraní, aby tak umožnila snazší přístup k základním funkcím. Tato novinka zdaleka není nepodobná Snadnému režimu Samsungu, která také zjednodušuje uživatelské rozhraní pro snadnější přístup, což pomáhá především starším lidem nebo těm s kognitivními poruchami. Funkce Assistive Access bude k dispozici na iPhonech a iPadech se základními aplikacemi, jako jsou Volání, Fotoaparát, Zprávy, Hudba nebo Fotky a zavedena bude později v tomto roce jako součást aktualizace iOS 17. Jak nastavit Samsung pro důchodce se dočtete zde.

Live Speech ve stylu Bixby Text Call

Pomocí Live Speech zase bude možné napsat obsah sdělení, které bude následně převedeno iPhonem, iPadem nebo Macen na řeč a předáno druhé straně hovoru. K dispozici bude i volba uložení obvyklých, rychlých frází, které by se během komunikace mohly hodit. I zde lze najít značnou podobnost s funkcí Bixby Text Call společnosti Samsung, která během hovorů přepisuje hlas na text a naopak.

Personal Voice dle Bixby Custom Voice Creator

Funkce zpřístupnění Personal Voice společnosti Apple je určena pro uživatele, kterým hrozí ztráta hlasu. Umožňuje zařízením naučit se hlasový projev uživatele, který tak může komunikovat svým hlasem v případě, že v důsledku například vysoké zátěže nebo onemocnění o hlas přijde. Stačí na iPhonu nebo iPadu přečíst náhodnou sadu textových pokynů a nahrát 15 minut zvuku. I tato funkce je zřejmě inspirována Bixby Custom Voice Creator, kterou společnost Samsung uvedla na trh na začátku tohoto roku.

Detekční mód v aplikaci Lupa, tak trochu jako Bixby Vision

Kromě zmíněných novinek v oblasti zpřístupnění společnost Apple oznámila také nový detekční mód v aplikaci Lupa, který bude na iPhonech napomáhat lidem se slabým zrakem ke čtení textu z předmětů. Po namíření fotoaparátu na objekt nebo text detekční režim tento text rozpozná a přečte nahlas. Opět se jedná o podobnou funkci, jakou Samsung nabízí v rámci Bixby Vision – Detekce barev, Identifikátor objektů, Popisovač scény a Čtení textu.

Nová rozšíření možností zpřístupnění zahrnují také certifikaci pro naslouchátka „Made for iPhone Hearing Devices“, vylepšení hlasového ovládání, větší nabídku možností velikosti textu v základních aplikacích pro Mac, pozastavení obrázků s pohyblivými prvky pro osoby citlivé na rychlé animace a přirozenější hlasy Voice Over.

Dnes nejčtenější

.