Zavřít reklamu

S autokamerou se jistě setkal každý z nás, i když ne každý ji vyloženě vlastní a používá. Google si nyní hraje s myšlenkou, že by tuto funkci přidal do svého Androidu, a každý by tak mohl zaznamenávat svou jízdu jen za pomoci smartphonu na palubní desce. Mobilní telefony by tak mohly zabít další jednoúčelový hardware. 

Autokamera je zařízení, které je ve většině případů umístěno na čelním skle automobilu a zaznamenává události před automobilem. Záznam je poté ukládán na paměťovou kartu pro další použití. Tato zařízení jsou velice populární v Rusku, kde soudy dávají přednost záznamu z kamery před lidským svědectvím, ale například v Rakousku jsou v soukromých autech zcela zakázány.

Google Pixely s čipovými sadami Tensor nejsou z hlediska hrubého výkonu na stejné úrovni jako některé špičkové telefony se systémem Android používající čipy Qualcommu. I tak si na nich ale Google ladí jisté funkce Androidu jednoduše proto, protože tak může dělat na kompletně svém hardwaru. Aplikace Personal Safety, tedy Osobní bezpečnost, se pak stará o vše kolem vaší fyzické bezpečnosti, tedy ať už jde o detekci autonehody nebo jiné tísňové služby. Nejnovější verze aplikace nyní obsahuje skrytou funkci palubní kamery.

Záznam po celý den 

Po aktivaci funkce se v sekci Be prepared (Buď připraven) objeví nová možnost Dashcam, která v současnosti obsahuje pouze položku Safety check. Záznam videa můžete spustit buď ručně, nebo nastavit automatické spuštění pořizování videa, jakmile se telefon připojí k Bluetooth v autě. Najdete zde i informaci, že zde není možnost přepnout na ultraširokoúhlou kameru, což by bylo pro případ použití palubní kamery vlastně více než užitečné. Telefon však může v režimu palubní kamery nahrávat i zvuk, i když jej máte možnost ručně vypnout.

Maximální délka záznamu je 24 hodin, přičemž video zabírá přibližně 30 MB místa na každou minutu, což znamená zhruba 1,8 GB úložného prostoru pro hodinu cesty. Tyto soubory jsou uloženy maximálně 3 dny, poté je telefon automaticky smaže, pokud se tedy samozřejmě nerozhodnete nějaké klipy uložit. Nahrávání funguje na pozadí, takže můžete telefon dále používat třeba k navigaci. Samozřejmě bude mít toto použití velké nároky na baterii zařízení a je třeba počítat se značným zahříváním. 

Google funkci palubní kamery zatím oficiálně neoznámil, ačkoli se zdá, že by ji jeho Pixely mohly dostat už příští měsíc. Doufejme, že Google tuto užitečnou funkci brzy přinese i do dalších telefonů se systémem Android, a samozřejmě že se jí dočkáme i v telefonech Galaxy Samsungu.

Ty nejlepší kamery do auta koupíte zde

Dnes nejčtenější

.