Zavřít reklamu

V současné době je v mnoha případech prakticky nemožné nebýt na internetu. Jsme online pro naše přátele, rodinu, zaměstnance, partnery, zákazníky… Někteří z nás jsou možná na internetu tak dlouho, že naše internetová stopa sahá až do dětství či puberty. Napadlo vás někdy, kolik údajů jsme po sobě na internetu zanechali, a zda je možné je vůbec odstranit?

Čím dál více lidí je nespokojeno s faktem, že o nich nejrůznější společnosti shromažďují cenná, byť na první pohled možná nic neříkající data, která následně dále prodávají obchodníkům. Odstranit se z internetu není snadné. Ve skutečnosti není možné se z webu úplně vymazat, aniž byste jej přestali zcela používat. Je to proto, že máte existující digitální stopu. Na shromažďování a sdílení těchto údajů vydělává mnoho firem, například zprostředkovatelé dat. Existuje ale několik věcí, které můžete udělat, abyste se z internetu odstranili – nebo se k tomu alespoň co možná nejvíce přiblížili. Níže vám nastíníme několik kroků, které je třeba provést, abyste se s tímto náročným úkolem vypořádali.

Jak se odstranit z internetu

Existuje několik způsobů, jak alespoň minimalizovat množství dat, které o sobě na internetu poskytujeme nejrůznějším subjektům. Které to jsou?

Odhlášení od shromažďování údajů: Veškeré osobní údaje, které z internetu odstraníte, budou pravděpodobně stále kolovat na webu ve formě osobních záznamů. Je tomu tak proto, že zprostředkovatelé údajů a weby pro vyhledávání osob prohledávají internet a shromažďují vaše údaje, aby je prodali třetím stranám, jako jsou obchodníci, pojišťovny nebo i jen zvědaví jednotlivci.

Při rychlém vyhledávání na Googlu pravděpodobně najdete několik webů pro vyhledávání lidí, které prodávají nebo veřejně zveřejňují vaše osobní údaje. Jednoduše projděte výsledky a z každé z nich se odhlaste. Zprostředkovatelů údajů, kteří své profily neindexují, však bude pravděpodobně mnohem více. Chcete-li zjistit, kteří z nich mají vaše údaje, budete muset prozkoumat, kteří zprostředkovatelé údajů působí ve vaší oblasti, a každému z nich zaslat žádost o odstranění údajů. Jen nezapomeňte tento proces opakovat každých několik měsíců, protože zprostředkovatelé údajů své databáze často obnovují.

Použití VPN: Důležitou součástí odstraňování dat z webu je zabránit tomu, aby se tam vůbec dostala, a to tak, že budete internet procházet v soukromí. Používání možností soukromého prohlížení, jako je režim inkognito, však není zcela dostačující. Vaše data o prohlížení spolu s dalšími osobními informacemi totiž mohou být stále odhalena prostřednictvím vašeho poskytovatele internetových služeb. Nejlepší možností je používat spolehlivou službu VPN. Když se připojíte k VPN, vaše zařízení (počítač, chytrý telefon nebo tablet) vytvoří šifrované spojení mezi vaším zařízením a serverem VPN. Toto spojení funguje jako bezpečná cesta, která chrání vaše data před neoprávněným přístupem.

Smazání nepoužívaných internetových účtů: Pokud internet používáte již delší dobu, je pravděpodobné, že máte několik zapomenutých online účtů, na které se práší. Bohužel, i když tyto účty nepoužíváte, stále mohou shromažďovat a sdílet vaše osobní údaje. Vymažte všechny staré e-mailové účty, profily na sociálních sítích, účty elektronických obchodů nebo blogy, které nepoužíváte. Možná si však na všechny nevzpomenete. Pokud ve své e-mailové schránce vyhledáte výrazy jako „Vítejte“, „Registrace“ a další, možná na ledacos přijdete. S postupem ohledně smazání vybraných účtů vám může pomoci web JustDeleteMe.

Odinstalování nepoužívaných aplikací: Kolik aplikací ve svých zařízeních skutečně potřebujete nebo dokonce používáte? Podle nedávného výzkumu více než polovina z nich pravděpodobně sdílí vaše osobní údaje s třetími stranami. Některé z těchto aplikací mohou dokonce sdílet oprávnění zařízení s inzerenty. Pokud je to možné, požádejte nejprve o odstranění svých dat a poté odinstalujte všechny aplikace, které nepotřebujete.

Odstranění dat z Google: Google je obrovským zdrojem informací – bohužel včetně vašich osobních údajů. Naštěstí můžete uložené údaje odstranit přímo v nastavení Googlu, a můžete dokonce zapnout funkci automatického mazání, aby se v budoucnu nehromadilo více dat.

Dnes nejčtenější

.