Zavřít reklamu

Za těch mnoho let, co jsou na trhu dostupné moderní smartphony (první iPhone byl na trh uveden v polovině roku 2007) se některé z nich staly legendárními, ať už byly od Samsungu, Applu či jiných značek. Namátkou jmenujme iPhone 3G (2008), Google Nexus One (2010), Sony Xperia Z (2013), řada Galaxy S8 (2017) nebo dnes již neexistující řada Galaxy Note. Za tu dobu se však objevily i telefony, které neměly nikdy spatřit světlo světa. Zde je deset těchto neblaze proslulých „kousků“.

Motorola Backflip (2010)

Na úsvitu minulé dekády jsme byli ještě tak trochu zamilovaní do fyzických klávesnic. Motorola Backflip byl zvláštní kombinací dotykové obrazovky Androidu a rozkládací klávesnice, ke které měli uživatelé přístup pomocí „reverzního překlopení“ – když byl zavřený, byla klávesnice jeho zadní stranou. Jeho uvedení na trh také znamenal začátek doby, kdy se výrobci snažili do mobilních zařízení „cpát“ sociální média, v tomto případě software MotoBlur, který dával do popředí Facebook, Twitter a MySpace.

Motorola_Backflip

Microsoft Kin One a Kin Two (2010)

Toto vlastně nebyly smartphony v pravém slova smyslu, ale „sociální telefony“ bez jakýchkoli funkcí smartphonu, jako jsou aplikace, avšak s plnohodnotnou klávesnicí pro vyřizování e-mailů a korespondence na sociálních sítích. Zařízení se prodávala tak špatně, že musela být z prodeje stažena pouhé dva dny po uvedení na trh. Microsoft se je později pokusil prodávat bez datových tarifů jako funkční telefon se sníženými cenami, ale ani poté o ně nebyl zájem.

Motorola Atrix 2 (2011)

Proč je na obrázku níže notebook? Protože telefon Motorola Atrix 2 (a původní Atrix 4G) měl „vklouznout“ do zařízení za 200 dolarů zvaného Lapdock a napájet větší 10,1palcovou obrazovku. Toto řešení předběhlo dobu, protože něco podobného dělá režim Samsung DeX na podporovaných zařízeních Galaxy. Komerčně však oba telefony propadly.

Motorola_Atrix

Sony Xperia Play (2011)

Sony Xperia Play byl jedním z prvních smartphonů zaměřených na hraní her. Za tímto účelem byl vybavený ovladačem s tlačítky PlayStationu (proto se mu také přezdívalo PlayStation telefon). Navzdory vytvoření obchodu s hrami pro PlayStation, v němž se prodávaly dobré tituly, telefon velký zájem hráčů nevzbudil.

Sony_Xperia_Play

Nokia Lumia 900 (2012)

I když Nokia Lumia 900 vyhrála na veletrhu CES 2012 cenu za nejlepší smartphone, ve skutečnosti to byl prodejní propadák. Běžel totiž na operačním systému Windows Phone, který v porovnání s Androidem a iOS nabízel zoufale málo aplikací. Jinak šlo o jeden z prvních telefonů, který podporoval LTE.

Nokia_Lumia_900

HTC First (2013)

HTC First, označovaný někdy jako Facebook Phone, navazoval na předchozí zařízení, které mělo z Facebooku udělat mobilní hvězdu. HTC First byl androidový telefon s vrstvou uživatelského rozhraní nazvanou Facebook Home, která umisťovala již tehdy nejpopulárnější sociální síť na domovskou obrazovku. Spojení s Facebookem se však někdejšímu smartphonovému obrovi nevyplatilo a telefon se nakonec prodával za pouhých 99 centů, aby se vyklidily zásoby.

HTC_First

Amazon Fire Phone (2014)

Amazon měl úspěch s tablety, takže si jednoho dne řekl, proč to nezkusit s telefony. Jeho Amazon Fire Phone se chlubil speciálními schopnostmi 3D fotoaparátu, který uživatelům pomáhal s nákupy. Ti to však neocenili a Amazon na telefonu během roku, co se prodával, prodělal miliony. Problémem bylo už to, že v něm použil vlastní operační systém FireOS (i když vycházel z Androidu).

Amazon_Fire_Phone

Samsung Galaxy Note 7 (2016)

Ano, i Samsung v minulosti uvedl na trh smartphone, který se stal neblaze proslulým. Galaxy Note 7 byl sice skvělý telefon, měl však zásadní vadu, a to náchylnost k výbuchu baterie, která byla způsobena konstrukční vadou. Problém byl tak vážný, že mnohé aerolinky zakázaly jeho přepravu na palubě svých letadel. Samsung jej nakonec musel stáhnout z prodeje a všechny kusy, které prodal, na dálku nastavit tak, aby se nenabíjely, čímž je učinil nepoužitelnými.

 

 

Galaxy-Note-7-16-1-1440x960

Essential PH-1 (2017)

Za vznikem telefonu Essential PH-1 stál Andy Rubin, jeden ze spolutvůrců Androidu, než jej koupil Google. Rubin sám v Googlu pracoval, takže „jeho“ telefon měl mít „na papíře“ dobře našlápnuto. Rubinovi se navíc podařilo díky svému jménu sehnat miliony dolarů od investorů. Nešlo sice o špatný telefon, zdaleka však nedosáhl takového úspěchu, na jaký aspiroval.

Essential_Phone

RED Hydrogen One (2018)

Posledním zástupcem na našem seznamu je RED Hydrogen One. V tomto případě se jednalo o „dílo“ zakladatele společnosti RED Jima Jannarda, který měl raději zůstat u vývoje videokamer. Telefon se chlubil holografickým displejem, který však v praxi nefungoval. Jannard z toho obviňoval jeho výrobce. Zařízení bylo některými internetovými médii označeno jako nejhorší technologický produkt roku 2018.

Red_Hydrogen_One

Dnes nejčtenější

.