Zavřít reklamu

Stačí vzít recenzi Galaxy S22 Ultra, zkopírovat jí a nahradit loňské označení za letošní? V mnohém ano, je zde ale pár detailů, kterým je třeba se věnovat. Třeba jako to, že i s ohledem na nové zprávy může být Galaxy S23 Ultra tím nejlepším smartphonem za řadu let a bohužel i na řadu dalších let. 

Galaxy S23 Ultra je králem portfolia Samsungu. Ano, je zde sice Galaxy z Fold4, ale ten nemá takovou výbavu s ohledem na čip nebo fotoaparáty, prakticky boduje především jen vnitřním displejem, ale sráží ho ještě vyšší cena. Není si třeba potom cokoli nalhávat s tím ohledem, že je Galaxy S23 Ultra oproti Galaxy S22 Ultra zas tak jiný. Není, jenže to málo, co tyto dva telefony odlišuje, je poměrně zásadní. 

Velký a těžký, ale na to už jsme si zvykli 

S ohledem na vizuál je zde jeden zásadní problém. Zkušené oko ty rozdíly pozná, kdy si všimne větších objektivů, které jsou posazené o něco níž, a menšího zakřivení displeje. Když ale ukážete oba telefonu neznalému, bude tvrdit, že jsou stejné a co hůř, nepozná na nich, který je novější a vybavenější. Nemusí to nutně vadit, jen vám to příliš nezvedne ego.

To důležité ale zůstává, tedy především voděodolnost, rozměry samy se upravily jen decentně o desetiny milimetru, váha naštěstí nenarostla o více jak 5 g. Je to velké a těžké zařízení, to je ale asi každému jasné, a ostatně jsme si na něho už zvykly z řad Galaxy Note, S21 Ultra i S22 Ultra. Jiné jsou barvičky, a právě podle nich novinku poznáte nejlépe. Pak se zde vylepšovalo ještě sklo. Gorilla Glass Victus 2 je sice fajn, ale displej je prostě na vlásečnice jako magnet.

Když už jsme nakousli ten displej, ani tady se toho příliš nezměnilo. Vlastně nic. Obě generace používají 6,8palcové panely s rozlišením 1440p, které dosahují maximálního jasu 1 750 nitů a jejich obnovovací frekvence se pohybuje mezi 1 a 120 Hz. Jedním z výrazných rozdílů je jen zmíněné zakřivení displeje, které bylo u modelu Galaxy S23 Ultra upraveno, respektive zmenšeno, takže se zařízení lépe drží, ovládá a je vstřícnější ke krytům. Všechno potvrzujeme, za vším si stojíme a za všechno jsme rádi. Příště bychom jen prosili to zakřivení úplně odstranit. Funkční význam nemá žádný a vlastně jen displej zmenšuje.

Výkon, výkon, výkon! Díky za Snapdragon 

Proč bude Galaxy S23 Ultra legendou? Ten telefon má hodně chyb a problémů, a to zejména ve spojení s fotoaparáty a výslednou kvalitou fotografií (zejména u HDR). Nicméně na to jsme si už tak nějak zvykli, že zde jisté porodní bolesti prostě jsou, a nejspíš i v budoucnu budou. Samsung se je ale snaží řešit aktualizacemi a obvykle úspěšně. 

Galaxy S23 Ultra vstoupí do srdcí mnohých díky Snapdragonu – tedy samozřejmě pokud se bavíme o evropském trhu. Exynos, který topil a měl nevyvážený výkon je pryč, a máme zde Snapdragon 8 Gen 2 vytvořený výhradně a jen a pouze pro zařízení Galaxy. Nic lepšího jsme zde mít nemohli, a proto je nutné zamáčknout slzu u zprávy, že se už příští rok se vrátí Exynos, pravděpodobně s označením 2400.

Jednoduše to znamená, že pokud se tak stane, bude Galaxy S23 Ultra (a potažmo celá řada S23), jasným důvodem ke koupi i za rok, tedy už při přítomnosti řady S24. Okradete se sice o jeden rok aktualizací, ale budete mít Snapdragon, který netopí tolik, kolik by mohl, který má vyvážený výkon, který jede jako na drátkách a zvládá vše, co si pro telefon připravíte. Nebudete se také vystavovat riziku, co všechno nový čip Samsungu čeká za peripetie. Je to smutné, ale je to prostě tak. 

Navýšení základní paměti ze 128 na 256 GB je asi OK, nicméně kdyby tak bylo při zachování loňských cen. Takhle to vlastně nepřineslo nic víc než nutnost sáhnout hlouběji do kapsy. Samsung ale alespoň připravil zajímavé slevy, které jsou teď však už pryč a pokud tedy o telefonu uvažujete, mohli byste chtít ušetřit a mít 128 GB, jenže máte smůlu. Omlouváme se. 

Baterie má kapacitu 5 000 mAh a lze ji nabíjet bezdrátově 10 W a kabelově až 45 W. Nechybí reverzní bezdrátové nabíjení až do 4,5 W. Proč Samsung snížil bezdrátové nabíjení z 15 W je otázkou, pravda je ale taková, že o těch 5 W méně stejně na rychlosti moc nepoznáte. Samsung o závod s rychlostmi nabíjení už nestojí a nelze mu to mít za zlé. Alespoň dbá na kondici. Co se pak samotné výdrže týče, tady není co kritizovat. Díky lepšímu čipu je lepší, jak u Galaxy S22 Ultra. Pořád platí, že den dáte v pohodě, ale na ten druhý se zařízení hodí stejně pro jistotu nabít, protože 30 až 40 % vám stěží zvládne další den.

Fotografický propadák 

Ale jak pro koho. DXOMark Galaxy S23 Ultra serval, jak mohl, Snapdragon neSnapdragon, 200MPx ne200MPx. Pravda je taková, že fotit s Ultrou pořád baví, pořád ale stejně jako s S22 Ultra nebo vlastně i s S21 Ultra. Těch 200MPx poznáte v noci. Poznáte je když samozřejmě na 200MPx fotíte, což stejně dělat nebudete. Poznáte je s budoucí aktualizací, kdy budete moci fotit portréty na 2x přiblížení nebo nahrávat videa na 2x přiblížení, kdy se pokaždé bude dělat výřez právě z 200MPx, běžné fotky této velikosti stejně pořizovat nebudete.

Dobře, můžete, pokud to oceníte a dobře, je pravda, že zde funguje pixel binning, který má potenciál dělat lepší fotky. Okem to ale nepoznáte. Ve dne vůbec, v noci pokud máte trénované oko a pokud si fotku prohlížíte na velkém displeji, ne v telefonu. Líbivé jsou nové fotografické funkce, pokud na ně máte čas je zkoušet, smutné je to s ultraširokoúhlým fotoaparátem, který je pořád bídný. Teleobjektivy jsou ale super oba a ten 10x periskop si zamilujete. Jo, to ale platí i o předchozích generacích, které jej již měly, tady se nic nemění, možná jen softwarové hraní.

To, že nám spadlo rozlišení čelního fotoaparátu ze 40MPx na 12 MPx je vlastně pozitivní. Větší pixel = více světla. Co na tom, že si tím Samsung protiřečí s použitím 200 MPx místo 108 MPx u dvacetdvojky. Fotky jsou fajn, pokud se na sebe můžete tak detailně dívat a porovnávat mezigenerační rozdíly, já na to žaludek moc nemám. Pro videohovory je pak vlastně obvykle úplně jedno, co za kameru v telefonu vlastně máte, protože horší může být někdy i výhra.

Specifikace fotoaparátů Galaxy S23 Ultra: 

  • Ultraširoký fotoaparát: 12 MPx, f/2,2, úhel záběru 120˚   
  • Širokoúhlý fotoaparát: 200 MPx, f/1,7, OIS, úhel záběru 85˚    
  • Teleobjektiv: 10 MPx, f/2,4, 3× optické přiblížení, f2,4, úhel záběru 36˚     
  • Periskopový teleobjektiv: 10 MPx, f/4,9, 10× optické přiblížení, úhel záběru 11˚    
  • Přední fotoaparát: 12 MPx, f/2,2, úhel záběru 80˚ 

Otázka za bezmála 40 tisíc: Koupit nebo ne? 

Galaxy S23 Ultra toho má zatraceně hodně společného se svým předchůdcem. Vylepšuje jej jen v několika málo aspektech. Ten použitý čip je ale jasnou volbou v tom, jestli byste uvažovali o S22 Ultra nebo aktuálním modelu. Jistě bude hrát roli i u nástupce, jestli do něho bude mít smysl investovat. Upřímně řečeno jen kvůli fotoaparátu jej nemá smysl kupovat, protože těch 92 MPx navíc pravděpodobně nijak nezužitkujete – nejste-li profesionální mobilní fotograf nebo fotografka.

Nezmínil jsem S Pen, ale o něm není moc co, protože tady se nezměnilo nic. Je také tím, co tuto skutečnou vlajku odlišuje od zbytku portfolia. Ale má jej už S22 Ultra. Vlastnit právě tento model, a kdyby mě vyloženě Exynos nijak netočil, nechá mě S23 Ultra chladným. Asi to Samsung nechtěl, ale je to prostě tak. Mít S21 Ultra, neváhám a kupuji. Snapdragon ale z novinky dělá skutečně dobrý kup právě i s ohledem na nejistou budoucnost a politiku Samsungu s otázkou osazování svých vlajek vlastními čipy.

V celé generaci Ulter tak může být S23 na evropském trhu exot, který by bylo škoda minout. Vzhledem k dlouhodobé politice aktualizací vám vydrží opravdu dlouho, ať už jej koupíte teď, nebo na podzim. Později bych ale počkal. Není to vyloženě vánoční dárek, když nás v únoru čeká Galaxy S24 a je zde potenciál značné slevy právě na tuto aktuální generaci. Na Galaxy S23 Ultra je prostě teď nejlepší to, že vás nemá moc čím zklamat, ale jen nadchnout. I když stojí skoro jako měsíční průměrný plat. Jenže peníze budou, my nebudeme, tak proč si ten život trochu nezpříjemnit.

Galaxy S23 Ultra koupíte např. zde

Aktualizováno

Samsung na konci března 2024 již pro model Galaxy S23 Ultra vydal aktualizaci One UI 6.1, která zařízení přidává skvělé možnosti Galaxy AI.

Dnes nejčtenější

.