Zavřít reklamu

Ne každý z nás chce utratit „balík“ za špičkový smartphone, díky nabídce Samsungu a Googlu ve střední cenové kategorii však ani nemusí. Galaxy A54 5G napravuje některé nedostatky svého předchůdce (hlavně v oblasti výkonu a nočního focení) a ve středu na vývojářské konferenci Google I/O představený Pixel 7a zase pokračuje v odkazu svého předchůdce Pixel 6a. Pojďme si oba telefony pěkně srovnat vedle sebe a poté si říci, který z nich je výhodnější.

Design

Pokud vám Galaxy A54 5G a Pixel 7a připadají povědomé, je to proto, že jejich design se viditelně inspiroval řadami Galaxy S23 (u té přesněji řečeno modely S23 a S23+) a Pixel 7. Oba jsou na dnešní poměry poměrně kompaktní, přičemž Pixel 7a je o něco širší a menší a 0,8 milimetru tlustší. Oba se chlubí čistými, elegantními liniemi a atraktivními barevnými variantami.

Galaxy A54 5G navíc přidává prémiový prvek v podobě skleněných zad (u Pixelu 7a je zadní strana z plastu). Na druhou stranu má Galaxy A54 5G plastový rám, kdežto Pixel 7a kovový.

Displej

Rozdíly najdeme i v oblasti displeje. Obrazovka Galaxy A54 5G má velikost 6,4 palců, zatímco zobrazovač Pixelu 7a je o 0,3 palce menší. Pixel 7a má také menší obnovovací frekvenci (90 vs 120 Hz). Oba displeje jsou jinak postaveny na podobné technologii (u Galaxy A54 5G jde o Super AMOLED a u Pixelu 7a o gOLED) a mají stejné rozlišení – FHD+ (u Galaxy A54 5G je to konkrétně 1080 x 2340 px, u Pixelu 7 1080 x 2400 px). Kvalita displejů obou telefonů je jinak srovnatelná, tedy špičková, s tím, že zástupce Samsungu nabízí o něco lepší viditelnost na přímém slunci.

Výkon

Galaxy A54 5G pohání nový čipset Exynos 1380, který poskytuje naprosto dostatečný výkon pro všechny myslitelné činnosti. Pixel 7a používá stejný čip jako řada Pixel 7, tedy Google Tensor G2. Tento čip má srovnatelný výkon s posledním vlajkovým čipsetem Samsungu Exynos 2200, a je tedy podstatně rychlejší než Exynos 1380. Pokud tedy chcete například hrát náročnější hry, je Pixel 7a lepší volbou než Galaxy A54 5G.

Fotoaparáty

Galaxy A54 disponuje trojitým fotoaparátem s rozlišením 50, 12 a 5 MPx (druhý slouží jako ultraširokoúhlý objektiv a třetí jako makro kamera), zatímco Pixel 7a dvojitým s rozlišením 64 a 13 MPx (druhý plní roli „širokáče“). Fotoaparát nového Pixel se chlubí pokročilými algoritmy umělé inteligence, díky nimž pořizuje vysoce kontrastní, barevně přesné snímky. Galaxy A54 5G tak kvalitní fotografie jako jeho soupeř neprodukuje, nezaostává však příliš. Rozdíl je vidět především u fotek pořízených za horších světelných podmínek, kdy Galaxy A54 5G občas „vyrobí“ lehce rozmazaný a zašuměný snímek. Pokud však na mobilu fotíte jen občas, budete s fotoaparátem Galaxy A54 5G nadmíru spokojeni.

Výdrž

Baterie Pixelu 7a má kapacitu 4385 mAh, což je o něco méně než v případě Pixelu 6a, díky vylepšené efektivitě novějšího čipsetu však Pixel 7a nabízí o něco lepší výdrž, konkrétně – při běžném používání – celý den. Na druhou stranu má stejně „rychlé“ nabíjení (18 W), takže jeho plné dobití je na dnešní dobu velmi pomalé. Tento nedostatek však alespoň částečně kompenzuje podporou bezdrátového nabíjení s výkonem 5 W.

Co se týče Galaxy A54 5G, jeho baterie dostala do vínku kapacitu 5000 mAh. Ta v kombinaci s relativně energeticky efektivním čipsetem garantuje při běžném používání dvoudenní výdrž. Telefon sice „umí“ o něco rychlejší nabíjení, konkrétně 25 W, na rozdíl od Pixelu 7a však nepodporuje to bezdrátové.

Software

Pixel 7a softwarově běží na Androidu 13, Galaxy A54 5G na z něho vycházející nadstavbě One UI 5.1. Samsung na svých telefonech již dlouho prosazuje své vlastní androidové aplikace a je pravdou, že nabízejí uživatelsky přívětivá a efektivní rozhraní. Pokud se tedy rozhodnete pro Galaxy A54 5G, vyzkoušejte jeho nativní aplikace, protože by se vám mohly opravdu líbit. Řada uživatelů však výchozí aplikace korejského giganta ignoruje a používá místo nich standardní aplikace pro Android nebo přizpůsobitelnější software třetích stran. Na Galaxy A54 5G také oproti Pixelu 7a najdete něco, co lze považovat za bloatware, jako je AR Zone nebo Bixby, ten však lze poměrně snadno odinstalovat, pokud vám překáží.

Verdikt

Který telefon je tedy lepší? Na to není jednoznačná odpověď, protože oba mají své silné i slabé stránky. O něco lépe „na papíře“ vychází Pixel 7a, a to zejména kvůli jeho lepšímu výkonu, fotoaparátu a integrovanému softwaru. Na druhou stranu je o něco dražší, protože se v USA prodává za 499 dolarů (necelých 11 tisíc Kč), kdežto Galaxy A54 5G za 450 dolarů (asi 9 700 Kč; u nás jej lze sehnat za podobnou cenu). Klíčovou otázkou však je, jestli se Pixel 7 vůbec dostane do Česka. Pokud nikoli, celé toto srovnání bylo pouze akademické. V rámci Evropy se telefon každopádně prodává v Německu, kde stojí 509 eur (zhruba 12 tisíc Kč).

Galaxy A54 5G koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.