Zavřít reklamu

Bylo tomu v roce 2019, kdy Samsung představil první generaci svého Foldu, tedy první ohebné zařízení své stáje. Googlu to tedy trvalo 4 roky, kdy zde již také máme Galaxy Z Fold4. Je pro Google příliš pozdě do tohoto segmentu trhu vstoupit? Určitě ne, jeho politika distribuce je ale nepochopitelná, což novinku jasně předurčuje k neúspěchu. Papírově se totiž jedná o zajímavé zařízení. 

Design a displej 

Galaxy Z Fold4 je vysoký a úzký, ve složeném stavu měří 155 × 67 mm, zatímco Pixel Fold je na tom opačně, ve složeném stavu měří 139 × 80 mm. Který z těchto přístupů je lepší, záleží na vašich preferencích. Fold4 má hliníkové tělo a sklo Gorilla Glass Victus, integrovanou čtečku otisků prstů v tlačítku napájení a malý výstup fotoaparátu na zadní straně telefonu. Pixel Fold má také hliníkový rám, sklo Gorilla Glass Victus a integrovanou čtečku otisků prstů. Modul fotoaparátu je ale výraznější než u Foldu a používá stejný design lišty s Pixely 7. 

Pixel Fold používá 5,8“ OLED displej s rozlišením 2092 × 1080 bodů, který podporuje 120 Hz a má maximální jas 1550 nitů. Z Fold4 má 6,2“ vnější AMOLED displej s rozlišením 904 x 2316 pixelů, podporou 120 Hz a maximálním jasem 1000 nitů. Tradičnější tvar Pixelu usnadňuje sledování videí a používání neoptimalizovaných aplikací, ale hůře se oproti Samsungu používá jednou rukou. Obě provedení mají své výhody i nevýhody, takže to, co je lepší, závisí na způsobu používání zařízení.

Po otevření telefonů opět vidíme, jak se díky protichůdným designům značně liší. Pixel se rozkládá do 7,6“ OLED displeje s rozlišením 2208 × 1840, frekvencí 120 Hz a jasem 1450 nitů. Model Fold4 používá 7,6“ panel AMOLED s rozlišením 1812 x 2176, má 120 Hz a jas 1000 nitů. Fold4 skrývá svůj vnitřní fotoaparát pod displej, zatímco Pixel Fold volí silnější rámečky, které ale obsahují kvalitnější selfie kameru.

Opět záleží na osobních preferencích, který z těchto přístupů je nejlepší. Otevření na šířku zpřístupní konzumaci médií, protože nebudete muset zařízení otáčet, ale může způsobit problémy se špatně optimalizovanými aplikacemi. Ačkoli mnoho aplikací společnosti Google nyní využívá větší displej, existuje spousta takových, které to zatím nedělají. 

Fold4 má ale v rukávu jasné eso, kterým je podpora pera S Pen. Samotné pero do telefonu uložit sice nemůžete, ale spousta pouzder se o to postará za vás. Psaní poznámek, zvýrazňování textu, podepisování dokumentů a kreslení je na Foldu Samsungu radost a je škoda, že Pixel Fold nemůže v této oblasti nějak konkurovat.

Fotoaparáty 

Zde vidíme jeden z největších rozdílů mezi oběma telefony. Hlavní 50MPx snímač Galaxy Z Foldu4 si vede dobře, ale zbylé dva objektivy obecně zklamaly. Pixel Fold má stejnou optiku jako Pixel 7 Pro, který pořizuje jedny z nejlepších fotografií na trhu. Patří sem i periskopový snímač s 5× zoomem, který dokáže pomocí superrozlišení od Googlu pořídit docela použitelné fotografie s až 20× přiblížením.

Selfie fotoaparáty na vnějším displeji jsou mezi oběma telefony vyrovnané, ale v rozloženém stavu jasně vede Pixel. Samsung se rozhodl obětovat kvalitu tohoto snímače, aby jej ukryl pod displej, a i když díky tomu vypadá obrazovka celistvě, fotografie a videa, která z ní získáte, jsou spíše nepoužitelná. Jenže alespoň zde nejsou ty obří rámečky, že? 

Specifikace kamer Pixel Foldu jsou: 

  • Hlavní: 48 MPx, f/1.7, 0.8 μm  
  • Teleobjektiv: 10.8 MPx, f/2.2, 0.8 μm, 5x optické přiblížení 
  • Ultraširokoúhlý: 10.8 MPx, f/3.05, 1.25 μm, 121.1° 

Software 

Pixel Fold se uvádí na trh s operačním systémem Android 13 a dostane tři aktualizace systému, takže se dostane až na verzi 16, po které budou následovat další dva roky bezpečnostních záplat. Fold4 zde má před Pixelem náskok. Dodával se s uživatelským rozhraním One UI 4.1.1 na Androidu 12L, ale nyní běží na Androidu 13 s uživatelským rozhraním One UI 5.1 a má přislíbeny čtyři roky aktualizací na Android s pátým rokem bezpečnostních záplat, takže oba telefony dosáhnou konce životnosti na Androidu 16.

Uživatelské rozhraní One UI má pro trh skládacích zařízení nepopiratelný přínos. Díky implementaci rozdělené obrazovky Samsungu, doku s aplikacemi v systému Android 12L a více možnostem přizpůsobení, než dokážete spočítat, je používání takového skládacího zařízení radost. Zda tyto doplňky stačí k tomu, aby vás odtrhly od čistšího zážitku z Pixelu, záleží jen na vás. U nás je to jasné.

Který je lepší? 

S ohledem na kapacitu baterie vede Fold Googlu s 4 821 mAh oproti tomu Samsungu s 4 400 mAh. U Googlu je drátové nabíjení 30W, bezdrátové 20W, u Samsungu 45 respektive 15W. Oba mají 12 GB paměti RAM, Pixel ale bude k dispozici jen s 256 a 512GB paměti, kdežto Samsung přihazuje ještě 1TB variantu. V čipech se zde poměřuje Google Tensor G2 proto Snapdragonu 8+ Gen 1.

Cena u Foldu4 za ten téměř rok už klesla, takže jej můžete mít za 36 690 Kč, kdežto Fold Googlu v sousedním Německu bude v přepočtu začínat za 44 500 Kč. I vzhledem k omezené distribuci, které se soustředí jen na čtyři světové trhy, se nedá od Pixel Foldu čekat nějaký horentní úspěch. Google si na něm ale může vyzkoušet technologie a software a v plné síle udeřit s následující generací. Stejně tak to ostatně udělal právě i Samsung.

Skládačky Samsungu koupíte zde

Dnes nejčtenější

.