Zavřít reklamu

Google během středeční vývojářské konference Google I/O vydal druhou betaverzi Androidu 14. Jaké novinky přináší?

Google v minulosti lákal na to, že Android 14 přinese přizpůsobení zamykací obrazovky, což uživatelům umožní měnit hodiny a různé zkratky ve spodních rozích. I když tyto možnosti ještě nejsou aktivní, Google přišel s několika decentními změnami. Jednou z nich je přechod widgetu At a Glance na jednořádkové rozhraní, přičemž aktuální datum a počasí se nyní zobrazuje vedle sebe, nikoli nad sebou. Toto rozhraní se vrátí ke známému dvouřádkovému designu, když se zobrazí více informací najednou.

Na domovské obrazovce si widget At a Glance stále zachovává svůj starý dvouřádkový vzhled, i když podle webu Android Police není jasné, jestli se to ve finální verzi Androidu 14 nezmění. Větší změny si všimnete, když klepnete a podržíte prázdné místo na obrazovce nebo ikonu aplikace. Vyskakovací okno má nyní jinou animaci, plynuleji „přilétá“ z místa, na něž jste klepli. Další viditelnou změnou je to, že různé skupiny akcí nyní sedí v jedné celé bublině místo samostatné bubliny pro všechny položky.

Google na domovskou obrazovku přidal další drobné vylepšení. Indikátor stránky domovské obrazovky byl upraven tak, aby používal tečky místo vodorovné čáry.

Dalším vylepšením je plynulejší prediktivní zpětná navigace. Prediktivní zpětná navigace je nová funkce, která má v Androidu 14 usnadnit navigování pomocí gesta zpět a umožnit vám nahlédnout dopředu, ke které aplikaci či stránce se vracíte. Stále je nutné povolit příslušné nastavení ve vývojářských možnostech, aby funkce fungovala v několika podporovaných aplikacích, jako jsou Zprávy nebo systémová nastavení, ve srovnání s dřívějšími verzemi Androidu 14 je však navigační systém mnohem stabilnější. Téměř ve všech případech se nyní animace správně rozběhne a je plynulejší, což se o minulé betě či dokonce vývojářských preview říci nedalo.

Další změnou, kterou druhá betaverze Androidu 14 přináší, je jednobarevný motiv Material You. Jde o černé, bílé a šedé rozhraní, které dodává vašemu telefonu vážnější atmosféru.

A konečně, druhá beta příštího Androidu přináší vylepšenou tabulku sdílení. Aplikace mohou v rámci ní přidávat své vlastní akce, kteroužto možnost již využívá webový prohlížeč Chrome. Ten uživatelům nabízí možnosti jako zkopírování aktuálního odkazu či vytištění webové stránky. Tabulka sdílení také nyní zobrazuje pět cílů přímého sdílení a aplikací na řádek místo dosavadních čtyř.

Google by měl v příštích měsících na telefony Pixel vypustit ještě dvě betaverze Androidu 14. Finální verzi pak podle všeho vydá v srpnu.

Dnes nejčtenější

.