Zavřít reklamu

Google má za sebou svou událost v rámci vývojářské konference. Hodně dlouho se hovořilo o umělé inteligenci, prakticky až na závěr došlo i na hardware. Právě s ohledem na čas věnovaní prvnímu a druhému je evidentní, co je pro Google to důležité. Ostatně CEO Sundar Pichai to sám řekl, už celých 7 let staví umělou inteligenci na první místo. 

Asi tedy není žádným divem, že AI vstupuje i do Androidu. Právě jeho 14. verze představí novou podobu zamykací obrazovky, kterou si budete moci personalizovat čistě podle svého vlastního přání, ať už stylem hodin nebo zkratkami. Emoji Wallpaper ale nabídne až 16 různých emotikon, které můžete různě editovat v poutavý výsledek, kdy navíc tapeta reaguje na dotek.

Android 14 lock

K tomu budou k dispozici i Cinematic tapety, které se vytvoří za pomoci strojového učení v 3D fotky. Bude zde tedy jistý paralax efekt, kdy se bude fotografie natáčet podle toho, jak naklápíte telefon. Do třetice bude Android 14 umět generovat vlastní tapety podle vámi zadaného textu, tedy za pomoci AI. Tímto vlastně prakticky zabije mnoho podobných jednoúčelových aplikací v Google Play. Jen totiž popíšete, co chcete nakreslit a v jakém stylu a je to. 

Sám Google k tomu dodává, že je velice nepravděpodobné, že byste díky tomu měli s někým stejnou tapetu. Všem tapetám se také upravují prvky Material You. Je poměrně zajímavé vidět, že to jde i jinak. Apple představil větší personalizaci zamčené obrazovky v iOS 16, kdy se jím nechal Samsung ve své nadstavbě One UI značně inspirovat. Toto je ale něco hodně jiného.

Google Fotky 

Poté, co poslední verze přidala podporu pro HDR video, přichází podpora HDR obrazu v Androidu 14 a nabídne realističtější fotografie díky většímu rozsahu jasu, barev a kontrastu. Toto se bude jmenovat „Ultra HDR“ formát, který je zpětně kompatibilní s JPEG.

Android-14-ultra-hdr-google-photos

Snímky pořízené s ním lze ukládat v původním 10bitovém vysokém dynamickém rozsahu a poté je takto prohlížet na prémiových zařízeních, jakmile bude uveden na trh Android 14. Google očekává, že to bude výchozí formát vestavěné aplikace fotoaparátu i všech zobrazení fotoaparátu v aplikaci. Fotky Google budou podporovat Ultra HDR pro zobrazení, zálohování, úpravy, sdílení a stahování.

Pak je zde umělou inteligencí poháněná retuš. Ta vymaže nevhodný objekt, posune jej, změní barvy, vyhladí nebe atd. Vypadá to jako práce v Photoshopu, jen bez vašeho zásahu.

Aplikace Googlu 

O Androidu toho až tak moc zase nepadlo. Předně nebyla připravovaná verze jedinkrát jmenována jako Android 14. Podle společnosti však nějakou verzi Androidu používá více jak 3 miliardy lidí po celém světě. Konečně se tak začne věnovat i větším displejům, a to díky představení Pixel Tabletu a ohebného telefonu Pixel Foldu. Právě pro ně a všechny ostatní tak přepracoval více jak 50 svých aplikací.

Soukromí a zabezpečení 

Co se týče zabezpečení a ochrany soukromí, je možné aplikacím povolit pouze částečný/výběrový přístup k médiím a výzvy k povolení budou vyžadovat, aby vývojáři vysvětlili, kdy a proč jsou údaje o poloze sdíleny se společnostmi třetích stran. Stejně tak budou uživatelé dostávat měsíční aktualizace „Sdílení dat o poloze“.

Find My Device 

Aktualizace služby dorazí už během léta a má podporovat široké spektrum zařízení, do kterých spadají sluchátka i tablety, a to nehledě na značku. Má se postarat i o upozornění na neuatorizovaný tracker typu Galaxy SmartTag a Apple AirTag. Ostatně s Apple sám Google spolupracuje na nějakém uceleném řešení. 

Dnes nejčtenější

.