Zavřít reklamu

Chytré telefony toho po stránce pořizování fotografií zvládají čím dál tím více. Díky čím dál pokročilejším funkcím a schopnostem fotoaparátů smartphonů s Androidem můžete pořizovat mnohem více než jen obyčejné momentky. V dnešním článku se blíže podíváme na to, jak na Androidu fotit makro.

Makrofotografie a smartphony

Zjednodušeně by se dalo říci, že o makrofotografii hovoříme tehdy, kdy se jedná o extrémní přiblížení malých objektů na snímcích. Většina současných smartphonů, které jsou na trhu k dostání, nabízí poměrně dobré schopnosti, co se týče zvětšení a přiblížení. Pokud se rozhodnete zkusit fotit makro s pomocí smartphonu, musíte ale počítat s určitými omezeními. Jak to udělat, aby makrosnímky z vašeho smartphonu vypadaly co možná nejlépe?

20230426_092553

Zaostření a hloubka ostrosti

Použití makroobjektivu snižuje minimální zaostřovací vzdálenost fotoaparátu, ale děje se tak na úkor maximální zaostřovací vzdálenosti (která je u většiny telefonních fotoaparátů nekonečná). To znamená, že vzdálenost mezi fotoaparátem a fotografovaným objektem je omezená. U většiny objektivů je třeba udržovat vzdálenost přibližně 2,5 centimetru a místo toho, abyste se při zaostřování spoléhali na software fotoaparátu, budete muset telefonem pohybovat, abyste této vzdálenosti dosáhli. Pro makrosnímky bývá typická také malá hloubka ostrosti. Zmíněná omezení mohou způsobit, že některé objekty na vašich snímcích budou rozostřené, proto se musíte dobře rozhodnout, které části fotografovaného objektu chcete zdůraznit.

Světlo

Vzhledem k malé vzdálenosti od objektu, kterou musíte při makrofotografování dodržovat, může docházet také k problémům s nasvícením snímku. Může se totiž stát, že si chtě  nechtě budete blokovat světlo, dopadající na fotografovaný objekt. Ve venkovních podmínkách vám nezbyde nic jiného, než zkrátka sofistikovaně zvolit vhodnou polohu. V interiéru si můžete výrazně pomoci přídavnými světly včetně světel, která se dají připevnit přímo k objektivu. Poslední možností jsou pak dodatečné úpravy po pořízení snímku.

Pohyb a stabilita

Dobrá stabilita je jednou z klíčových podmínek pořízení kvalitní makrofotografie. Její dosažení je zároveň ale také jedním z největších problémů. Další komplikaci může představovat to, že se někdy pohybuje i samotný objekt, ať už se jedná o květinu ve větru nebo příliš akčního pavoučka. Skvělým nápadem je fotit s manuálním ovládáním a nastavit vysokou rychlost závěrky, abyste předešli rozmazání pohybujícího se objektu. Zkuste se také vyhnout nočnímu focení, a určitě se nebojte investovat do kvalitního stativu.

Dnes nejčtenější

.