Zavřít reklamu

Zatímco Android 13 si stále razí cestu ke starším smartphonům, Google již usilovně pracuje na Androidu 14. Aktuální verze Androidu nemá ve srovnání se svým předchůdcem tolik funkcí a především vylepšuje to, co dělalo Android 12 skvělým, ať už je to podpora třetích stran pro designový jazyk Material You nebo nastavení jazyka u jednotlivých aplikací. Zde je 5 nejlepších nových funkcí Androidu 13, které byste rozhodně měli vyzkoušet.

Manuální povolení u notifikací, médií a polohy

Když na zařízení s Androidem 13 nainstalujete nebo aktualizujete aplikaci, zobrazí se vyskakovací okno s povolením notifikací. Díky tomu můžete od začátku zabránit aplikacím v odesílání zbytečných oznámení.

Android 13 vyžaduje udělení povolení u následujících úkolů:

  • Notifikací, i když nemůžete povolit či zakázat jednotlivé kanály notifikací
  • Obrázkových souborů
  • Videosouborů
  • Zvukových souborů

Nové oprávnění v Androidu 13 umožňuje aplikacím vyhledávat zařízení Wi-Fi v okolí, aniž by potřebovaly přístup k vaší poloze.

Dynamické ikony Material You jsou dostupné v aplikacích třetích stran

Funkce dynamických ikon byla původně exkluzivní pro aplikace Googlu v Androidu 12, s Androidem 13 však mají přístup k celé sadě nástrojů designového jazyka Material You i aplikace třetích stran. Podpora třetích stran znamená, že aktivace tematických ikon nezmění vaši domovskou obrazovku v nepřehlednou změť motivů. Tematické ikony Material You podporují i globálně populární aplikace jako Spotify nebo WhatsApp, obecně však těchto aplikací momentálně moc není.

Více barevných palet Material You

Kromě rozšíření tematických ikon na aplikace třetích stran rozšiřuje Android 13 řadu barevných palet Material You, a to na 16. Nyní tak máte více možností, jak si přizpůsobit telefon podle svého. Nové palety si můžete na svém smartphonu Galaxy prohlédnout dlouhým stisknutím domovské obrazovky a klepnutím na možnost Pozadí a styl.

Mnohem snadnější kopírování textu a obrázků

Android 13 umožňuje mnohem jednodušší kopírování textu či obrázků. Při kopírování se v levém dolním rohu obrazovky objeví malé vyskakovací okno. Klepnutím na ně text nebo obrázek upravíte, a až budete hotovi, můžete upravený obsah pomocí tohoto nástroje sdílet. Před sdílením obrázku jej můžete oříznout, čmárat do něj nebo k němu připojit poznámky.

Nastavení jazyka u jednotlivých aplikací

Nejlepší funkcí Androidu 13 pro uživatele Androidu ovládající více jazyků je možnost nastavit si jazyk u konkrétní aplikace. Zde se Google evidentně inspiroval Applem, který tuto funkci zavedl již před několika lety. Funkci ocení především ti, kteří používají aplikace s těžkopádnými překlady nebo dávají přednost používání určitých aplikací v jiném jazyce než ve zbytku jejich telefonu. Na telefonech Galaxy se k této možnosti dostanete navigací do Nastavení→Obecná správa→Jazyky aplikací. Důležitý dovětek: aby tato možnost fungovala, musejí vývojáři aplikací poskytnout příslušné jazykové soubory (do češtiny se zrovna moc nehrnou).

Dnes nejčtenější

.