Zavřít reklamu

Minulý týden společnost Samsung oznámila své výsledky za 1. čtvrtletí 2023 a podle finanční zprávy se provozní zisk společnosti snížil o alarmujících 95 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Korejský gigant uvádí, že pokles poptávky po paměťových čipech byl jedním z hlavních důvodů, jež přispěly k neradostným finančním výsledkům a zároveň naznačil, že má v úmyslu snížit výrobu paměťových modulů, s cílem zmírnit tak problémy se zásobami. Samsung neprozradil, jak velký objem výroby plánuje oklestit. Odborníci však předpovídají, že to bude přibližně 25 %.

Analytik pro polovodiče ve společnosti Daishin Securities, Minbok Wi, předpovídá, že by Samsung v rámci 1. pololetí 2023 mohl zredukovat produkci paměťových čipů zhruba o 20 až 25 % ve srovnání s první polovinou roku 2022. Společnost KB Securities pracuje s odhady, že v meziročním srovnání od 3. čtvrtletí 2023 Samsung srazí výrobu čipů NAND flash o 15 % a čipů DRAM o více než 20 %. Min Seong Hwang, analytik společnosti Samsung Securities, je toho názoru, že by společnost mohla přistoupit k ještě většímu krácení výroby, nedojde-li k citelnému snížení stavu zásob.

Společnost Samsung má podle všeho dostatečné zásoby paměťových čipů, aby uspokojila středně až dlouhodobou poptávku a součástí jejích plánů je také omezit objem produkce starších produktů. Neupřesnila ovšem konkrétní typy paměťových čipů, kterých by se opatření týkala. Podle listu The Korea Herald Samsung poníží výrobu levných modulů DRAM, jako jsou DDR3 a DDR4, vzhledem ke klesající poptávce a zaměří se výrazněji na pokročilé paměťové čipy typu DDR5, které se naopak těší větší popularitě.

V pátek byla zaznamenána průměrná smluvní cena 8GB paměti RAM DDR4 na úrovni 1,45 amerických dolarů, což představuje téměř 20% pokles oproti předchozímu měsíci, přičemž už v lednu ceny poklesly o 18,1 %. Přestože únor a březen se nesly ve znamení stabilního vývoje, nyní sledujeme opět klesající tendence, a to i přes oznámení záměru společnosti Samsung snížit výrobu. Podle společnosti TrendForce se ceny ve 2. čtvrtletí 2023 propadnou ještě o dalších 15 až 20 %, protože dodavatelé bojují s vysokou úrovní zásob. Přestože pro Samsung to v tuto chvíli nevypadá příliš příznivě a úleva ho v nejbližší době nečeká, analytici předpovídají, že by se situace v odvětví čipů mohla v roce 2024 výrazněji obrátit.

Dnes nejčtenější

.