Zavřít reklamu

Snahy o spolupráci mezi velkými hráči na poli technologií často naráží na odlišné přístupy a názory na řešení konkrétních otázek a nakonec nepřinesou očekávané výsledky. V tomto případě je tomu jinak. Samsung podporuje novou technologii od společností Apple a Google, která si klade za cíl zabránit nežádoucímu sledování pomocí lokalizačních zařízení.

Nástroje pro sledování objektů, jako například Galaxy SmartTag, jsou docela užitečné při hledání ztracených nebo ukradených předmětů, mohou však představovat i nebezpečí, pakliže je někdo zneužije ke sledování lidí bez jejich souhlasu. Tomu chtějí v rámci spolupráce zabránit největší giganti na trhu, Apple a Google zavedením nové technologie ochrany soukromí, o kterou se nyní zajímá také korejský Samsung.

Společnost Apple oznámila, že se spojila s Googlem, aby vytvořila něco, co označuje jako „průmyslová specifikace pro řešení nechtěného sledování“. Obě firmy tedy chtějí uvést v život nový standard, díky kterému budou moci být uživatelé upozorněni na možné sledování pomocí AirTag nebo jiných Bluetooth sledovacích zařízení. V současné době nabízí Apple způsob, jak nežádoucí sledování zastavit, ale ten je omezen jen na jablečná zařízení. Byla také vydána aplikace Tracker Detect pro chytré telefony se systémem Android, ale ta opět dokáže detekovat pouze AirTag a aplikaci je třeba spustit, proces tedy neprobíhá automaticky. Je zjevně potřeba vytvořit službu napříč platformami, která by dokázala odhalit nechtěné sledovače polohy na pozadí.

Výsledkem kooperace Applu a Googlu bude umožnit zařízením s odlišnými operačními systémy, jako jsou telefony a tablety se systémem Android, zabránit nechtěnému sledování. Tato funkce by se v budoucnu mohla objevit i v zařízeních Galaxy. Společnosti předložily svůj mechanismus detekce sledování jako internetový návrh prostřednictvím IETF, což je zkratka pro Internet Engineering Task Force.

Jak již bylo řečeno, o tuto novou iniciativu a její následnou implementaci projevila zájem také společnost Samsung a vyjádřila návrhu specifikace podporu. O technologii se zajímají i další značky, mající v portfoliu zařízení pro sledování polohy, včetně Chipolo, Eufy, Pebblebee nebo Tile a je tedy velmi pravděpodobné, že by tuto funkci mohly také v budoucnu podporovat. S nástupem tohoto jistě vítaného vylepšení pro zařízení se systémem Android a iOS se počítá do konce roku 2023.

Samsung Galaxy SmartTag+ koupíte zde

Dnes nejčtenější

.