Zavřít reklamu

Převážná část uživatelů internetu nějakou zkušenost s Vyhledáváním Google má. I když se u nás těší poměrně slušné oblibě i některé konkurenční vyhledavače, jako je třeba Seznam, výsledky Googlu pořád patří k nejlepším, bez ohledu na to, zda hledáte informace k rozšíření znalostí nebo produkt, o který máte zájem. Často při hledání zadáváme dotaz rovnou do adresního řádku, který většinou zobrazí stránky nalezené Googlem.

Vyhledávání Google toho ale umožňuje mnohem více, než jste si možná mysleli. Nejtypičtějším příkladem může být lišta, kterou najdete pod polem pro zadávání textu a jejíž položky zobrazíte kliknutím na Nástroje. Ta vám umožní své dotazy blíže specifikovat. Lze zde zvolit jazyk vyhledávání, ale také časové vymezení nebo požadovat přesnou shodu výsledků. Záložka Obrázky nabídne parametry jako je velikost, barva, typ, stáří nebo práva k dalšímu využití. Nabídka je poměrně široká a kromě Map a Nákupů můžete hledat také videa, knihy, zprávy a další specifický obsah, přičemž u většiny najdete i upřesňující parametry.

Méně známým a frekventovaným pomocníkem při vyhledávání jsou pak zástupné znaky. Jejich pomocí lze docílit třeba zpřesnění nalezených výsledků nebo naopak určité plánovitě vyloučit. Existuje i řešení oněch častých případů, kdy si na určitou část dotazu nemůžete vzpomenout. Tedy mezi ty nejužitečnější patří uvozovky. Nejde o všespásné řešení, ale mnohdy může výsledky hledání hodně zpřehlednit. Hledáte-li například Samsung S23 Ultra a rádi byste vyhledávání omezili skutečně jen na tento model, stačí dotaz opatřit uvozovkami a napsat „Samsung S23 Ultra“.

Potřebujete-li z hledaného dotazu nějakou část vypustit nebo si ji jednoduše nepamatujete, jako skvělý příklad mohou fungovat třeba přísloví nebo filmové hlášky, stačí na místo daného slova napsat hvězdičku. Nemůžete si vzpomenout na první slovo známé hlášky Arnolda Schwarzeneggera z kultovního Terminátora 2? Stačí napsat * la vista, baby! Google prohledá možnosti, doplní dotaz o nejpravděpodobnější variantu a zobrazí výstup.

Dost užitečným může být i znaménko mínus. Řekněme, že zvažujete studium nějakého cizího jazyka. Jste si ale jistí, že francouzština to nebude. Třeba proto, že vám nezní hezky nebo už francouzsky umíte. Pak se na Google stačí obrátit s dotazem jako například jazykové kurzy Olomouc -francouzština. Zobrazí se vám nejrůznější nabídky ke studiu kromě zmíněného románského jazyka. Vyhledávání Google je opravdu poměrně mocný nástroj. Možná vám těchto několik jednoduchých tipů pomůže při hledání a nebo jej zpřesní a urychlí.

Dnes nejčtenější

.