Zavřít reklamu

Vypadá to, že kalifornský technologický gigant znovu upozadil etickou stránku a pod tlakem konkurence v podobě Chat GPT společnosti Open AI uvedení svého chatbota uspěchal. Od té doby se Bard neukázal zrovna v nejlepším světle a dopustil se hned několika zahanbujících přešlapů. Mezi ně patří například ten, kdy v ukázce poskytl nesprávné informace o Vesmírném dalekohledu Jamese Webba. Někteří zaměstnanci Googlu, vědomi si nedostatků a omezení umělé inteligence, rozhodně nesršeli nadšením ze záměru společnosti, co nejrychleji uvést Barda na trh.

Agentura Bloomberg se na celou záležitost zaměřila podrobněji a ve své zprávě osvětluje jaké bylo na interní vnímání Barda před jeho vydáním. Výsledkem je poněkud pochmurný obraz schopností chatbota i nálad, které ve společnosti okolo něho panovaly, založený na interní dokumentaci a rozhovorech se současnými i bývalými zaměstnanci. Jeden z pracovníků se na adresu chatbota vyjádřil, že je „krkolomný“, zatímco jiný dokonce varoval: „Bard je víc než k ničemu,“ a aby jej nespouštěli. Další člověk z personálu upozornil na skutečnost, že na otázky týkající se potápění poskytoval Bard odpovědi, které by mohly vést k vážnému zranění nebo dokonce smrti.

 

I přes tyto a další ve značné míře převažující negativní názory, společnost k nasazení chatbota přistoupila, pochopitelně pod vlivem poplachu který v Silicon Valley spustil nástup ChatGPT. Podle zaměstnanců se vedení rozhodlo, že dokud bude nové produkty nazývat „experimenty“, veřejnost jim možná odpustí jejich citelné nedostatky. Podle všeho etické hledisko, Google příliš netrápilo a pracovníkům, kteří byli zodpovědní za bezpečnost a etické důsledky, bylo řečeno, aby „nepřekáželi a nepokoušeli se zabít žádný z vyvíjených generativních nástrojů umělé inteligence“.

Bez ohledu na to, jaký postoj zaměstnanci Googlu k Bardovi zaujímají, společnost pokračuje v prosazování experimentů s umělou inteligencí. Naopak se v nedávné době objevili informace o tom, že by společnost Google mohla do příchodu konference Google I/O spustit množství nových funkcí pro vyhledávání založených na umělé inteligenci. Nezbývá, než počkat na další vývoj. Jednoznačně však vstupujeme do doby, kdy AI bude s velkou pravděpodobností hrát významnou roli nejen na poli technologických inovací, ale i v každodenních životech lidí.

Dnes nejčtenější

.