Zavřít reklamu

Konkurence na poli streamovacích služeb je poměrně velká a na trhu se objevují noví hráči. Probíhá tedy boj o zákazníka, ale zároveň je ve hře i ožehavá otázka sdílení účtů. To v případě Netflixu, jako jednoho z největších poskytovatelů, platí dvojnásob. Platforma se v minulosti potýkala s odlivem diváků a není tedy žádným překvapením, že se snaží s jedním z největších neduhů, který hojně bují mezi uživateli, zatočit. S potíráním sdílení přihlašovacích údajů k účtům přitom Netflix začal už v loňském roce.

Poté, co Netflix v několika zemích principy zamezování sdílení hesel otestoval, před několika měsíci citelně přitvrdil a rozšířil své snahy i do zemí jako Kanada. Bylo zjevné že pokud nedojde k nějakému skutečně masivnímu odporu ze strany zákazníků, plány se brzy rozšíří i do USA a potažmo dalších zemí. Nyní se to potvrzuje. S nástupem placeného sdílení ve Státech tak bude třeba počítat již v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku. Tato informace pochází z dopisu akcionářům a hovoří se zde o širším zavedení tohoto opatření, které se dotkne nejen USA, ale i zbývajících trhů, jak uvedl The Hollywood Reporter. Není tedy otázkou jestli, ale kdy toto dorazí i k nám.

A jak to vlastně funguje? Není tajemstvím, že Netflix sleduje nejen na co se uživatelé dívají, ale také odkud. Omezení je tedy založeno na místě, odkud divák sleduje nabízený obsah. Na základě identifikace IP adresy budou mít uživatele přidělenu primární lokaci a učet tak umožní přístup jen zařízením v rámci konkrétní sítě. Kdo si sám primární lokaci nenastaví, učiní to Netflix za něj na základě aktivity účtu.

Používání účtu mimo primární lokaci a potažmo i sdílení bude podléhat poplatku nad rámec platby za vybrané předplatné. To může samozřejmě představovat problém pro ty, kteří jsou často na cestách nebo ke službě přistupují z několika míst. Za těchto podmínek bude nutné ověření účtu pomocí unikátního kódu vlastníka. Ceny v různých zemích jsou odlišné. V průměru se pohybují okolo 40 % toho, co diváci zaplatí v rámci tarifu Standard. To by v České republice znamenalo příplatek lehce převyšující 100 korun, vzhledem k tomu, že cena tarifu u nás aktuálně činí 259 Kč.

Přesný harmonogram prozatím není znám, ale vezmeme-li v potaz současný postup, streamovací gigant se zavedením s největší pravděpodobností dlouho otálet nebude. Pokud byste čekali, že nastane masový odliv zákazníků a předplatitelé se proti tomuto kroku postaví, tak byste se mýlili, k tomu totiž alespoň prozatím nedochází. Netflix dokonce podotýká, že místo toho, aby příchod placeného sdílení obchod poškodil, jeho předplatitelská základna se v Kanadě od zavedení programu dokonce zvýšila. S ohledem na to, že růst příjmů v této zemi nyní překonává tempo USA, Netflix rozhodně nemá obchodní důvod, aby nyní jakkoli měnil kurz.

Jako zajímavost na okraj Netflix dnes přišel také s další smutnou zprávou, která symbolicky ukončuje jednu éru. Společnost totiž oznámila, že v září 2023, po více než 20 letech ukončí svou kdysi ikonickou službu půjčování DVD. Tento krok je samozřejmě zcela pochopitelný a má spíše nostalgickou příchuť.

Dnes nejčtenější

.