Zavřít reklamu

Zálohování. Všichni víme, že bychom jej neměli zanedbávat, ale kolik z nás skutečně pravidelně a svědomitě zálohuje svá data? Ať už se jedná o zálohy systému nebo jen vybraných souborů, zálohovat se zkrátka vyplatí, a to ideálně metodou 3-2-1. Co tato metoda znamená?

Zálohování je důležitou součástí správy dat a ochrany proti ztrátě nebo poškození důležitých informací. Metoda zálohování 3-2-1 je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zajistit spolehlivou ochranu dat. S pomocí této metody si vždy vytvoříte tři kopie dat – jednu lokální, jednu na externím fyzickém úložišti a jednu „nefyzickou“ do cloudu. Díky tomu máte zaručeno, že o svá data nepřijdete ani po ztrátě či poškození počítače nebo externího zařízení, a uložení v cloudu vám zase zaručí, že ke svým datům budete mít přístup odkudkoliv a kdykoliv – postačí jen přístup na internet.

Tři kopie dat

Prvním krokem metody 3-2-1 je vytvořit a udržovat tři kopie všech důležitých dat. To zahrnuje původní kopii dat na hlavním zařízení, jako je například počítač nebo server, a další dvě kopie dat na zálohovacích médiích. Jedna z těchto dvou kopií by se ideálně měla nacházet na externím disku a druhá v cloudovém úložišti. Pokud chcete vaše data ještě lépe zabezpečit, využijte při jejich zálohování šifrovací nástroje.

Pravidla zálohování

Na rozdíl od archivace, při které jednoduše bezpečně uložíte data, o kterých víte, že je již nebudete chtít aktualizovat – například fotografie, filmy či starou korespondenci– můžete při zálohování vždy stávající zálohu přepsat tou aktuální. Zálohujte pravidelně, důkladně. Díky technickému pokroku můžete převážnou část práce nechat na příslušných zálohovacích nástrojích, kde jen zadáte potřebný časový interval, cíl a další podmínky zálohování.

Své zálohy můžete čas od času otestovat, abyste se ujistili, že jsou plně funkční a že můžete data obnovit. Testování záloh je důležitý krok, který vám umožní zjistit, zda jsou vaše zálohy skutečně použitelné v případě potřeby. Stejně tak věnujte pozornost i tomu, jak funguje váš zálohovací systém, zaměřte se i na případná chybová hlášení.

Výhody metody 3-2-1

Nic není stoprocentní, a i ten nejvýkonnější počítač může někdy selhat, případně o něj můžete přijít. Právě proto se hodí mít druhou kopii na externím úložišti, které si navíc můžete v některých případech brát všude s sebou. Je jen na vás, zda v zájmu mobility zvolíte přenosný externí disk, nebo třeba NAS úložiště u vás doma či v kanceláři. Pro případy, že by došlo k poškození, ztrátě nebo odcizení externího disku, přichází na řadu záloha na cloudu. Ta má navíc výhodu v tom, že je přístupná odkudkoliv, a může k ní přistoupit kdokoliv, komu k tomu dáte oprávnění.

Zálohování metodou 3-2-1 je efektivní, spolehlivý a bezpečný způsob, jak chránit vaše důležitá data a minimalizovat riziko jejich ztráty. Dodržování pravidel této metody vám umožní mít alespoň 3 kopie dat, uložené na 2 různých médiích, z nichž 1 záloha je umístěna offsite, tedy mimo fyzická úložiště. Pravidelné zálohování, testování, zabezpečení a aktualizace zálohovacího plánu jsou klíčové prvky úspěšného zálohovacího systému.

Dnes nejčtenější

.