Zavřít reklamu

Samsung představil funkci virtuální paměti nazvanou RAM Plus u řady Galaxy S21 na začátku roku 2021 a poté ji přenesl do mnoha dalších vlajkových lodí a zařízení střední třídy. RAM Plus využívá část interního úložiště jako virtuální paměť a rozšiřuje tak množství dostupné paměti RAM, aby bylo možné v ní udržet více aplikací. Nese s sebou ale i kontroverze.  

Když byla funkce poprvé představena, neposkytovala žádnou možnost volby, kolik místa v úložišti jí věnujete. Samsung to změnil v One UI 4.1, přičemž v uživatelském rozhraní One UI 5.0 přidal také možnost RAM Plus zcela zakázat. I když je to zajímavá funkce, většina lidí si nevšimne, že by přinášela nějaký rozdíl, jen jim ukrojí prostor fyzického úložiště.

I tak je funkce ve výchozím nastavení zapnuta ve všech zařízeních, která ji podporují, a obvykle vám vezme 4 GB úložného prostoru, který následně slouží jako další virtuální paměť. Napříč internetem se ale začaly objevovat i informace, že funkce paradoxně zařízení zpomaluje a po neoficiálním postupu jejího vypnutí zařízení uživatelům zase značně ožilo. Možná i proto tedy Samsung v One UI 5.0 umožňuje funkci deaktivovat, a to poměrně jednoduchým způsobem.

Vypnutí RAM Plus 

Musíte otevřít Nastavení telefonu nebo tabletu, přejít do sekce Péče o baterii a zařízení, klepnout na položku Paměť a dole vybrat možnost RAM Plus. Zde už jen pomocí přepínače v pravém horním rohu obrazovky tuto funkci zakažte. Ve stejné nabídce můžete také zvolit, kolik interního úložiště se bude používat jako virtuální paměť, ale přinejmenším u vlajkových telefonů a tabletů si nemyslíme, že by zapnutá funkce RAM Plus měla nějaké extra výhody.

Nyní je možnost vypnutí samozřejmě dostupná jen na triu telefonů řady Galaxy S, tedy S22, S22+ a S22 Ultra, pro které Samsung vydal Android 13 s nadstavbou One UI 5.0. Na další modely se tato novinka tedy teprve chystá. Jakmile ale budou aktualizovány, RAM Plus budete moci vypnout i na nich.

Telefony řady Galaxy S22 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.