Zavřít reklamu

Podle údajů nejnovější statistiky distribuce Androidu od Googlu vychází vedle dalších skutečností najevo, že se podíl Androidu 13 na trhu od ledna více než zdvojnásobil. V minulosti společnost Google poskytovala měsíční aktualizace údajů s informacemi pro vývojáře o procentech zařízení s Androidem, na kterých běží konkrétní verze operačního systému. Pokud pracujete na vývoji konkrétní aplikace, jsou taková data velmi užitečná a poskytují tvůrci přehled o změnách v rozložení podílu jednotlivých verzí Androidu, na což pak může adekvátně reagovat.

Stejné statistiky samozřejmě najdou své využití při zjišťování, kolik aktivních zařízení se systémem Android používá nejnovější verze systému. Vzhledem k široké škále zařízení se systémem Android, která nezahrnuje jen telefony a tablety, ale i mnoho dalších zařízení a pomalému tempu, se kterým některé společnosti vydávají aktualizace, mohou data ve srovnání s těmi od společnosti Apple často působit trochu neutěšeně. Momentálně společnost Google přesunula tyto informace pod Android Studio a začala je aktualizovat čtvrtletně namísto měsíčně.

V lednu do grafu vstoupil Android 13 a ukázalo se, že od svého uvedení v srpnu loňského roku byla jeho adopce celosvětově rozšířena na více než 5 % zařízení. Nyní Google graf opět aktualizoval a zdá se, že Android 13 si připsal výrazný nárůst. Podle nejnovějších údajů společnosti, je nyní Android 13 používán na více než 12 % telefonů a tabletů s Androidem. Tato a další statistické informace by se měly v nejbližších dnech začít objevovat v aplikaci Android Studio.

Pro srovnání, když se poprvé oficiálně objevil v distribučním grafu Android 12, a to téměř rok po svém vydání, zaznamenal pouze 13,3% přijetí. Vypadá to, že Android 13 svého předchůdce výrazně překoná, i když z jistotou to bude možné říci po příchodu další distribuční aktualizace. Není pochyb o tom, že lví podíl na rychlém vzestupu přijetí systému Android 13 má společnost Samsung, a to díky své silné pozici na trhu a také tomu, že včas vydává aktualizace pro svá zařízení, včetně vlajkových lodí, tabletů ale i cenově dostupných telefonů. Opomenout v tomto směru nelze ani řadu telefonů Pixel společnosti Google. Verze 13 se v tomto případě dočkaly modely již od Pixelu 4. Aktualizaci rychle přijaly také přístroje OnePlus, Oppo a Realme.

Podle očekávání se podíl všech předchozích verzí systému Android na trhu zmenšil. Překvapivě si však vydání Androidu 11 z roku 2020 stále udržuje stabilní vedení s 23,5 % celkového podílu a tedy s poměrně velkým náskokem před Androidem 12 a 12L s celkovým podílem 16,5 %.

Telefony s podporou Androidu 13 koupíte zde

Dnes nejčtenější

.