Zavřít reklamu

V letošním roce vznikla všem OSVČ povinnost datové schránky s tím, že jim byla tato schránka také automaticky zřízena. Zatímco se zřízením datovky jako takové většina lidí neměla problém, horší bylo pro některé zjištění, že se jejich osobní údaje nachází ve veřejném seznamu datových schránek.

Držitelé datových schránek pro podnikatele musí bohužel počítat s tím, že jejich jméno bude spolu s adresou podnikání – která je v mnoha případech totožná s adresou bydliště – veřejně dostupné ve veřejném seznamu datových schránek. Zde je možné příslušné údaje buďto manuálně dohledat, nebo si stáhnout kompletní a velmi obsáhlé seznamy ve formátu XML. V seznamu držitelů datových schránek se ale nachází také data fyzických osob, které si datovou schránku založily na vlastní žádost. Fyzické osoby mohou naštěstí své údaje z veřejného seznamu držitelů datových schránek relativně rychle a snadno odstranit.

Jak vymazat osobní údaje z veřejného seznamu datových schránek?

Pokud jste fyzická  osoba a chcete vymazat své osobní údaje z veřejného seznamu datových schránek, nejprve se na počítači přihlaste do vaší datové schránky. Vpravo nahoře klikněte na ikonku menu a v panelu, který se vám zobrazí, klikněte na Nastavení. Zvolte Informace o schránce, klikněte na Zobrazení v seznamu DS a zaškrtněte možnost Zakázat zobrazení v seznamu datových schránek. Potvrďte kliknutím na Uložit.

Dnes nejčtenější

.