Zavřít reklamu

Všichni výrobci mobilních telefonů se snaží vzájemně předbíhat v tom, kdo přinese nejvybavenější zařízení. Proto svým smartphonům dávají mnohdy zbytečné funkce, které nemají větší opodstatnění nebo jej uživatelé vlastně ani nijak nevyužijí, i když je marketing silná věc. Je to samozřejmě i případ Samsungu. 

Fotoaparát s extrémně vysokým rozlišením 

Mezi mnoha uživateli je to po dlouhá léta zažitý stereotyp, ale více MPx neznamená lepší fotografie. I tak přicházejí výrobci stále se zvětšujícím se jejich počtem. Galaxy S22 Ultra má 108MPx, Galaxy S23 Ultra už 200 MPx, ve finále je zde ale více menších pixelů, kterých se musí více slučovat do jednoho, takže efekt na výsledek je zde přinejmenším sporný. Je pravda, že technologii Pixel Binning používá už i Apple, ale jako zlatý střed a ideální vyvážení poměru počtu MPx a výkonu se jeví spíše hodnota kolem 50 MPx, ne o tolik více, kolik se snaží dát Samsung. Při běžném focení 50, 108, 200 MPx stejně ve finále pořídíte 12MPx snímek, a to právě kvůli slučování pixelů.

8K video 

Když už jsme u těch kvalit pořizování záznamu, hodí se ještě zmínit možnost pořizovat 8K videa. Už je to téměř 10 let, co se první smartphony naučily pořizovat 4K videa, nyní se na světlo světa prodírá právě i 8K. Jenže 8K záznam si běžný smrtelník beztak nemá moc kde přehrát a je zbytečně datově náročný. 4K je přitom pořád dostatečně kvalitní na to, aby se nemusel nahrazovat jemnějším formátem. Pokud 8K, tak možná jen pro profesionální účely a možná jako odkaz pro budoucí generace, které budou mít díky takto kvalitnímu záznamu lepší zážitek ze sledování „retro“ záběrů.

Displej s obnovovací frekvencí 144 Hz 

I když už unikají informace o tom, jak bude Galaxy S24 Ultra nabízet adaptivní obnovovací frekvenci displeje až do 144 Hz, je tato hodnota hodně sporná. Nyní ji nabízejí zejména výhradně herní smartphony, které zde opět těží právě z onoho čísla, kterým se jiná zařízení nemohou v takové míře chlubit. Je pravda, že 60 nebo 90 Hz oproti 120 Hz uvidíte na plynulosti animací, ale ten rozdíl mezi 120 a 144 Hz okem sotva postřehnete.

Rozlišení Quad HD a vyšší 

U displeje ještě zůstaneme. Ty s rozlišením Quad HD+ jsou v dnešní době běžné, a to zejména u prémiových zařízení. Rozlišení a vyjádření jemnosti displeje je ale poněkud sporné, protože jej jednoduše nevidíte, a to už ani na Full HD panelu, kdy od sebe při běžném používání jednotlivé pixely nerozeznáte. Quad HD nebo vyšší rozlišení navíc spotřebovává o poznání více energie, takže ve finále lze říci, že za to, co vlastně okem nepostřehnete, platíte výdrží svého smartphonu.

Bezdrátové nabíjení 

Je to sice pohodlné, ale to je tak všechno. Při bezdrátovém nabíjení je třeba přesně ustavit telefon na nabíjecí podložku, a pokud položíte zařízení nesprávně, tak se vám telefon jednoduše nenabije. Zároveň je tato metoda nabíjení velice pomalá. Samsung dokonce výkon u své řady Galaxy S23 snížil z 15 na 10 W. Tato metoda nabíjení má ale další nedostatky. Na mysli máme zejména vznik přebytečného tepla, které není dobré ani pro zařízení, ani nabíječku. Mohou za to také ztráty, takže toto nabíjení je ve finále velice neefektivní.

Ty nejlepší telefony Samsungu koupíte zde

Dnes nejčtenější

.