Zavřít reklamu

Jednou z oblastí, kde má řada Galaxy S23 technicky navrch nad řadou Galaxy S22, je bezdrátová konektivita. Aktuální vlajkové lodě Samsungu disponují modemem Snapdragon X70, který je lepší než Snapdragon X65, jejž používá řada S22. Alespoň tedy podle slov výrobce, jímž je Qualcomm. Ale jak je to s jeho výkonem v praxi?

Novější modemový čip Snapdragon X70 využívá řadu nových technologií a triků ke zvýšení přenosových rychlostí. Qualcomm mimo jiné říká, že jde o světově první 5G modem, který má zabudovaný AI procesor. Ten podle něj až o 30 % zlepšuje adaptivní ladění antény a pomáhá zvýšit rychlost, pokrytí, latenci či energetickou účinnost modemu.

Společnost Ookla, která provozuje známou stránku na měření rychlosti internetu Speedtest, nyní na aktuálních a loňských „vlajkách“ Samsungu  otestovala 5G rychlosti, a to v sítích operátorů na různých trzích. A ve většině případů dopadla lépe řada Galaxy S23. To tedy znamená, že Qualcomm měl pravdu, když tvrdil, že modem Snapdragon X70 je rychlejší než Snapdragon X65. Ale jak je vlastně lepší?

5G schopnosti řad Galaxy S22 a S23 byly testovány na dvanácti trzích a při pohledu na výsledky v galerii výše zjistíte, že rychlosti 5G se v jednotlivých zemích značně liší. Jinými slovy, testování rychlostí 5G v Brazílii s rychlostmi 5G ve Francii by nebyl příliš vědecký přístup k určení rozdílu ve výkonu 5G mezi Galaxy S22 a S23.

Testování Galaxy S22 a S23 ve stejných sítích za podobných podmínek však odhalilo nesrovnalosti mezi těmito modely a modemy Snapdragon X65 a Snapdragon X70. Ve většině případů vycházejí lépe Galaxy S23, S23+ a S23 Ultra, což znamená, že modem Snapdragon X70 je skutečně lepší než Snapdragonu X65. Rozdíl mezi modely řad Galaxy S22 a S23 však není vždy stejný. V některých případech překonává model S23 Ultra loňskou Ultru s větším náskokem než ostatní modely. V jiných případech S23+ předbíhá základní model a model Ultra a vykazuje největší vylepšení.

Loňské vlajkové modely s modemem Snapdragon X65 byly v testech zřídka lepší než modely Galaxy S23 s modemem Snapdragon X70. Je však novější modem důvodem k upgradu z Galaxy S22 se Snapdragonem X65? Asi ne. Snapdragon X70 je jen jedním z vylepšení, které řada Galaxy S23 přináší. Vyšší rychlosti stahování a nahrávání však samy o sobě dost dobrými důvody k upgradu zřejmě nebudou.

Řadu Galaxy S23 koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.