Zavřít reklamu

Pokud máte nastavené SIPO – tedy specifický druh plateb, které se vám automaticky strhávají – a platíte tímto způsobem například elektřinu, plyn, vodu, nebo třeba obědy pro děti ve škole či školce, možná vás zajímá, jak zrušit SIPO. To třeba i proto, že nechcete platit České poště za to, že vám tuto službu nabízí.

SIPO využívá nejeden z nás. Jedná se o typ plateb, které vám druhá strana automaticky inkasuje. Prostřednictvím SIPO se mohou platit nejrůznější poplatky, pojistky, ale třeba také některé druhy daní či předplatného. A pošta si za to účtuje 5 Kč. Je to sice malá částka, ale možná spíše než o to zde půjde o princip. A to i s ohledem, co se nyní v České poště všechno děje.

Co je SIPO

SIPO je zkratka pro Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva. Spadá pod Českou poštu, a nabízí celou řadu výhod. Mezi ty hlavní patří to, že jakmile si zařídíte SIPO, můžete pustit z hlavy termíny některých plateb – o vše bude automaticky postaráno. SIPO můžete platit z vašeho bankovního účtu, jednorázovým příkazem k úhradě, nebo třeba v hotovosti na poště či u doručovatele. Spousta z nás SIPO využívá k placení všeho možného, a někteří z nás si jej založili již dávno – proto si nejen nepamatují, kdy a jak vše proběhlo, ale možná si dokonce lámou hlavu s tím, jak SIPO zrušit.

Jak zrušit SIPO

Jak zrušit SIPO je otázka, kterou si možná někteří z vás kladou v souvislosti se zdražením některých souvisejících služeb. SIPO lze zrušit hned několika způsoby. Jeden z nich vede přes internetové bankovnictví. V závislosti na tom, jakou máte banku, byste informace o SIPO měli nalézt v přehledu pravidelných plateb v příslušné kolonce. Zde stačí najít příslušnou platbu a převést ji jinam. Informace o tom, jak zrušit SIPO, vám poskytne také příslušná firma, které za danou službu platíte. V internetovém bankovnictví nicméně není možné zrušit všechny druhy SIPO.

Další možností je osobní návštěva nejbližší pobočky České pošty, kam byste měli vyrazit vybaveni dokladem totožnosti a informací o spojovacím čísle. Na přepážce uveďte, že chcete zrušit SIPO, a pracovník pobočky s vámi již probere vše potřebné. SIPO je možné zrušit také elektronickou cestou. Pokud máte datovou schránku, můžete podat výpověď nebo odstoupení od Smlouvy prostřednictvím datové schránky České pošty na ID datové schránky kr7cdry nebo e-mailem s elektronickým podpisem na e-mailovou adresu sipo-reklamace.vakvi@cpost.cz.

Podrobné informace o SIPO naleznete zde.

 

Dnes nejčtenější

.