Zavřít reklamu

Společnost Samsung představila novou generaci 5G modemu Exynos Modem 5300. To bývá obvykle u jihokorejského giganta spojeno s uvedením nejnovějších procesorů Exynos. Ovšem vzhledem k tomu, že příchod vlajkového procesoru Exynos v roce 2023 Samsungu oznámen nebyl, lze očekávat nasazení Exynos Modem 5300 v čipové sadě Google Tensor nové generace, která by mohla pohánět Pixel 8 a Pixel 8 Pro.

Exynos Modem 5300 5G je vyroben pomocí 4nm EUV procesu společnosti Samsung Foundry, což představuje výrazný krok kupředu oproti 7nm EUV výrobnímu postupu u Exynos Modem 5123. Díky tomu je nová generace energeticky mnohem úspornější v porovnání s předchůdci. Nový telekomunikační čip se může pochlubit rychlostí stahování až 10 Gbps a zároveň ultra nízkou latencí s podporou technologie FR1, FR2 a EN-DC (E-UTRAN New Radio – Dual Connectivity). Maximální rychlost uploadu je údajně až 3,87 Gbps. Samozřejmostí je pak podpora sítí mmWave a sub-6GHz 5G v režimech SA i NSA.

Modem je kompatibilní se standardem 5G NR Release 16 společnosti 3GPP, který si klade za cíl učinit 5G sítě mnohem rychlejší a efektivnější. V režimu LTE podporuje Exynos Modem 5300 rychlost stahování až 3 Gbps a upload až 422 Mbps. Pokud jde o konektivitu, lze jej připojit k čipové sadě smartphonu prostřednictvím PCIe.

Papírově se Exynos Modem 5300 navržený společností Samsung System LSI podobá modemu Snapdragon X70 od Qualcommu, který je schopen nabídnout podobné rychlosti downloadu i uploadu v kompatibilních sítích 5G. Bohužel Samsung nevyjasnil, zda jeho nový 5G modem nabídne i podporu funkce Dual-SIM Dual-Active.

Dnes nejčtenější

.