Zavřít reklamu

I když je normální, že součástky telefonu někdy selžou, k nejasnému zvuku při volání či natáčení videí může dojít z několika různých důvodů. Možná je mikrofon poškozen nesprávným zacházením s telefonem nebo za jeho nesprávné fungování může aplikace třetí strany. Nemusí to být problém s mikrofonem, ale s pouzdrem zakrývajícím ventilační otvory. Příčinou může být i jen nahromaděný prach. Zde se tak dozvíte, co dělat, když mikrofon vašeho Android telefonu nefunguje tak, jak by měl.

Najít hlavní příčinu nefungujícího mikrofonu může být obtížné, pomůže vám ale několik věcí. Nejprve byste měli provést malý test, abyste si potvrdili, že mikrofon skutečně nefunguje, nebo za jeho nefungování může nějaká aplikace. Otevřete na svém androidovém telefonu hlasový záznamník a zkuste se nahrát. Pokud váš hlas zní zkresleně, je určitě problém s mikrofonem. Pokud však váš hlas zní čistě, může to být problém s jinou aplikací související s jejím oprávněním k mikrofonu. Nyní se podívejme na konkrétní způsoby řešení problémů s mikrofonem na vašem telefonu Galaxy.

Restartujte telefon a zkontrolujte aktualizace

Toto je možná nejobecnější řešení pro všechny problémy s Androidem, je však velká šance,  že by mohlo vyřešit problém s mikrofonem vašeho telefonu. Restartujte telefon a zkontrolujte, jestli mikrofon začal fungovat. Restartování telefonu resetuje veškeré hardwarové a softwarové prostředky do původního stavu, kdy má vše fungovat správně. Pokud problém přetrvává, zkontrolujte aktualizaci softwaru, a to navigací do Nastavení→Aktualizace softwaru a klepnutím na položku Stáhnout a nainstalovat.

Vyčistěte mikrofon a zkontrolujte, zda jej neblokuje pouzdro

Při pravidelném používání se ve ventilačních otvorech telefonu usazují drobné částečky prachu. Nezáleží na tom, zda má váš telefon certifikaci IP – nečistoty se mohou hromadit v malých otvorech pro reproduktor, mikrofon a nabíjecí port. Pokud jste svůj telefon nějakou dobu nečistili, je vhodná doba, abyste jej vytáhli z pouzdra a podívali se na něj. Mikrofon by se měl nacházet na spodní straně, buď vedle nabíjecího portu, nebo okolo tlačítka Domů. Jakmile jej najdete, vezměte jehlu, tenký zavírací špendlík či pinzetu a jemně jej očistěte. Netlačte příliš hluboko, jinak byste ho mohli poškodit.

Pokud používáte obal třetí strany, zkontrolujte, zda nějakým způsobem neblokuje otvory mikrofonu, a pokud ano, vyměňte jej. Vyčištění telefonu a výměna pouzdra obecně řeší většinu problémů s mikrofonem. Pokud vám nepomůže ani toto, čtěte dál.

Vypněte Bluetooth a zkontrolujte přístup k mikrofonu

Kdykoli připojíte telefon ke sluchátkům nebo reproduktoru Bluetooth, jako výchozí se použije mikrofon na zařízení. Když se nacházíte v dosahu mikrofonu, můžete přijímat hovory, pokud je však zařízení příliš daleko, neuslyší vás. To je důvod, proč když mikrofon vašeho telefonu nefunguje, byste měli zkontrolovat, jestli je připojen k zařízení Bluetooth, a okamžitě jej odpojit. Případně můžete vypnout i Bluetooth.

Zkontrolujte oprávnění aplikací

V jiném případě nemusí mikrofon fungovat u konkrétní aplikace. Pokud se toto stane, něco není v pořádku s oprávněními aplikace a možná to budete muset vyřešit ručně. Konkrétně takto:

  • Otevřete Nastavení.
  • Vyberte možnost Aplikace.
  • Najděte problematickou aplikaci a klepněte na ni.
  • Pokud je mikrofon uveden pod seznamem Nepovoleno, klepněte a něj a vyberte možnost Pokaždé se zeptat nebo Povolit jen při používání.
  • Otevřete aplikaci a zkontrolujte, jestli mikrofon začal fungovat.

Dnes nejčtenější

.