Zavřít reklamu

Samsung s každou velkou softwarovou aktualizací vylepšuje svůj desktopový režim DeX a díky vylepšením, které do něj přidaly nadstavby One UI 5.0 a One UI 5.1, mu do dokonalosti chybí již jen málo. Zde je 5 věcí/vylepšení, které si přejeme, aby DeX dostal v nadstavbě One UI 5.1.1 či One UI 6.0, a které by jej podle nás přivedly k naprosté dokonalosti.

Lepší stabilita

DeX není úplně nejvýkonnější desktopové prostředí, je však dostatečně výkonné na to, aby zvládl jednodušší kancelářské úkoly a lehčí multitasking. Pokud jde o hrubý výkon, od platformy už není moc co žádat – bude fungovat stále lépe s tím, jak budou přicházet na scénu stále výkonnější čipsety.

Potřeba je nicméně zlepšit stabilitu. Aplikace padají mnohem častěji než na jiných desktopových platformách. Těžko říci, jestli je to kvůli tomu, jak Android spravuje paměť, nebo kvůli špatné optimalizaci. Je to každopádně něco, co uživatelům dokáže znepříjemnit život.

Relativně špatné stability si uživatelé nemusejí všimnout během krátkých, příležitostných dexových relací. Problém se však stane patrnějším, jakmile svůj telefon nebo tablet Galaxy změníte na náhradu stolního počítače a DeX začnete používat intenzivně. Problém lze nicméně alespoň částečně vyřešit tímto trikem.

Možnost vytvářet nebo upravovat klávesové zkratky

DeX nabízí řadu předdefinovaných klávesových zkratek, přičemž některé jsou celosystémové, zatímco jiné specifické pro určitou aplikaci. I když jsou solidně rozmanité a velmi užitečné, nelze je upravovat nebo vytvořit nové. Pokud navíc používáte klávesnici třetí strany, je pravděpodobné, že některé klávesy (například Kalkulačka) nebudou v DeXu nic dělat. I zde je tedy prostor pro zlepšení.

Možnost změnit design kurzoru myši

DeX nabízí poměrně široké možnosti nastavení kurzoru myši. Uživatelé mohou povolit či zakázat akceleraci myši, změnit rychlost posouvání kurzoru a kolečka nebo upravit velikost a barvu kurzoru.

Příjemným vylepšením by byla možnost změnit i samotný design kurzoru. Je to sice jen drobný detail, pro někoho jsou však tyto drobnosti důležité. Mnoho uživatelů však možná ani nebude mít potřebu kurzor měnit, protože ten použitý v nadstavbě One UI 5.1 je vizuálně velmi povedený. Ale každý máme jiný vkus, že?

Možnost zobrazit šuplík aplikací v okně

Podobně jako Windows má DeX domovskou obrazovku, která pojme zástupce aplikací a složek, stejně jako šuplík s aplikacemi, který je srovnatelný s nabídkou Start. Na rozdíl od nabídky Start se však šuplík s aplikacemi v DeXu zobrazuje vždy na celé obrazovce. Vítaným vylepšením by tak byla možnost zobrazit jej v okně (jako ve Windows 11). Uživatelé by si mohli vybrat ze dvou stylů a zvolit ten, který jim vyhovuje lépe.

DeX_suplik_s_aplikacemi

 

Podpora více rozlišení a lepší podpora ultraširokoúhlých monitorů

DeX je možné používat dvěma hlavními způsoby: na zařízení pomocí tabletu Galaxy Tab nebo připojením k externímu monitoru pomocí bezdrátového připojení či rozbočovače HDMI-USB. Pokud jde o druhou možnost, je trochu sázka do loterie, jestli budete moci s vaším nastavením používat ultraširokoúhlá rozlišení. Záleží na rozbočovači HDMI-USB, který používáte, typu zařízení Galaxy, na kterém používáte DeX, zda jde o telefon nebo tablet a dalších faktorech. Bohužel neexistuje spolehlivý způsob, jak zjistit, zda vaše kabelové nastavení DeXu bude tato rozlišení podporovat.

DeX_rozliseni_displeje

Samsung by také mohl přidat více možností rozlišení. Pokud nepoužijete mody třetích stran, na výběr máte jen několik málo možností.

Dnes nejčtenější

.