Zavřít reklamu

Několik týdnů poté, co společnost Opera oznámila spolupráci s OpenAI – organizací stojící za chatbotem ChatGPT – začala ve svém stejnojmenném prohlížeči zavádět funkce založené na umělé inteligenci. Funkce byly spuštěny v desktopové verzi Opery a v její na hráče zaměřené verzi Opera GX. Díky integraci AI funkcí se Opera stala po Microsoft Edge druhým browserem, který AI funkce podporuje nativně.

Mezi nové funkce patří to, co Opera označuje jako AI Prompts. Jde o funkci přístupnou z adresního řádku nebo zvýrazněním textového prvku na webu, která umožňuje rychle zahájit konverzaci se službami založenými na generativní AI, jako je ChatGPT a ChatSonic (druhá zmíněná dává uživatelům možnost vytvářet umělou inteligencí generované obrázky).

AI Prompts také uživatelům umožňuje dělat různé věci s daty dostupnými na webu. Poskytuje jim například způsob, jak uvést do kontextu a zestručnit informace na webové stránce jediným kliknutím, a dokonce jim řekne klíčové body, o kterých se na stránce diskutuje. Kromě toho mohou uživatelé tuto funkci použít k nalezení dalšího souvisejícího obsahu na stejné téma.

Přístup k AI funkcím Opery je stejně snadný jako její instalace. Jakmile je prohlížeč (ať už Opera, nebo Opera GX) nainstalován, uživatelé budou vyzváni, aby se jednou přihlásili do ChatGPT, čímž povolí možnost funkce AI Prompts. Po přihlášení umožní Opera uživatelům rychlý přístup k ChatGPT prostřednictvím okna postranního panelu, takže nebudou muset otevírat samostatnou kartu pro v těchto dnech patrně nejpopulárnějšího konverzačního robota. K dispozici je také podobný postranní panel, který umožňuje rychlý přístup ke službě ChatSonic.

Společnost taktéž odhalila, že tyto AI funkce jsou jen začátkem. Budoucí verze prohlížeče by mohly používat algoritmy umělé inteligence vyvinuté přímo jí. Stručně řečeno, stávající a budoucí funkce Opery založené na AI by mohly trochu okořenit rutinní činnost zvanou procházení webu.

Dnes nejčtenější

.