Zavřít reklamu

Analytická společnost Counterpoint Research zveřejnila zprávu týkající se trhu s prémiovými smartphony za loňský rok. Podle ní sice globální prodeje telefonů meziročně klesly o 12 %, v prémiovém segmentu však stouply o 1 %. Podíl drahých smartphonů na globálním trhu z hlediska tržeb loni činil bezprecedentních 55 %.

Jinými slovy, výrobci prodávají méně levných telefonů a telefonů střední třídy než kdykoli předtím a telefony s cenovkou 600 dolarů (zhruba 13 400 Kč) a vyšší se prodávají jako „housky na krámě“. Nejrychleji v roce 2022 rostl segment prémiových telefonů s cenou 1 000 dolarů (asi 22 300 Kč) a vyšší, a to meziročně o 38 %.

Podle Counterpointu má tento růst několik důvodů. Navzdory nepříznivým podmínkám na trhu v loňském roce byli bohatí spotřebitelé vůči makroekonomickým potížím imunnější než zákazníci z nižších kategorií. V důsledku toho prodeje na prémiovém trhu rostly, zatímco prodeje v nižší a střední třídě klesly. S tím, jak smartphony hrají v životech lidí stále větší roli, jsou spotřebitelé připraveni za svá zařízení utrácet více a nechávat si je déle.

Dalším klíčovým faktorem růstu byl trend „prémiumizace“ napříč regiony. Poptávku v prémiovém segmentu táhnou spotřebitelé, kteří dostávají upgrade na svá poslední zařízení. Upgrady jsou patrné nejen na vyspělých trzích, jako je Severní Amerika, ale také v rozvíjejících se ekonomikách, kde spotřebitelé se svým třetím nebo čtvrtým zařízením začínají pronikat na prémiový trh.

Pokud jde o jednotlivé značky, segmentu prémiových smartphonů loni opět vládl Apple, který v něm zaznamenal z roku na rok 6% růst a jehož podíl činil 75 %. Druhým v pořadí byl Samsung, který meziročně vykázal 5% pokles a který držel podíl 16 %. Na třetím místě se umístil Huawei s podílem 3 % (meziroční pokles o 44 %), na čtvrtém Xiaomi s podílem 1 % (meziroční pokles o 40 %) a první pětici největších hráčů na tomto poli uzavírá Honor, jehož podíl byl stejný jako u Xiaomi, ale který na rozdíl od něj zaznamenal meziročně růst o 110 %.

Ty nejlepší a nejdražší smartphony koupíte zde

Dnes nejčtenější

.