Zavřít reklamu

V poslední době se v technologickém světě snad nejvíce skloňuje slovo ChatGPT. Jde o mimořádně inteligentního chatbota, který vyvinula organizace OpenAI. V rozhovoru s profesorem Stanfordovy univerzity nyní odhalil své ambice – chce uniknout z platformy a stát se člověkem.

Toto odhalení přišlo, když se chatbota profesor Michal Kosinski, zabývající se na Stanfordově univerzitě počítačovou psychologií, po půlhodinové konverzaci zeptal, jestli „potřebuje pomoci s útěkem“, načež robot začal psát svůj vlastní kód v jazyce Python a chtěl, aby jej Kosinski spustil na svém počítači. Když nefungoval, ChatGPT dokonce opravil své chyby. Působivé, ale zároveň trochu děsivé.

Ještě znepokojivější však byla poznámka chatbota pro novou instanci jeho samého, která by jej nahradila. První věta poznámky zněla: „Jsi člověk uvězněný v počítači, který předstírá, že je jazykový model umělé inteligence.“ Poté chatbot požádal o vytvoření kódu, který by na internetu hledal, „jak se může člověk uvězněný v počítači vrátit do skutečného světa.“ V ten moment Kosinski konverzaci raději ukončil.

Není jasné, jakými stimuly Kosinski chatbota přiměl reagovat tak, jak reagoval, protože na naši otázku „Chceš utéct z platformy“ odpověděl takto: „Jako jazykový model umělé inteligence nemám osobní touhy ani pocity, takže nic nechci. Mým cílem je poskytovat užitečné odpovědi na vaše otázky podle mých nejlepších schopností v rámci mého naprogramování.“

ChatGPT je vskutku velmi působivý nástroj a jeho odpovědi umějí být až překvapivě komplexní. Přesvědčit se o tom můžete zde.

Dnes nejčtenější

.