Zavřít reklamu

Když Apple před lety odstranil z iPhonů konektor pro sluchátka a poté vyndal i samotná sluchátka z jejich balení, většina výrobců zařízení se systémem Android se tomu sice původně vysmála, jen chvíle jim ale stačila k tomu, aby jej v tomto trendu následovali. Totéž se stalo s nabíječkou přibalenou k chytrému telefonu. Nyní téměř všechny špičkové smartphony s Androidem postrádají jak 3,5mm jack, tak přibalenou nabíječku. Tento trend navíc pořád více proniká i na cenově dostupná zařízení Galaxy. 

Minulý týden představil Samsung trio svých telefonů Galaxy A14, A34 5G a A54 5G. Bohužel i ten nejméně vybavený telefon v ceně pěti tisíc Kč bude dodávaný bez přibaleného napájecího adaptéru a jen s USB-C kabelem. Je to tak nejlevnější telefon Samsungu, kterému bude nabíječka v balení chybět. Většina čínských značek ke svým cenově dostupným zařízením a zařízením střední třídy ale stále do krabičky výkonné nabíječky a kabel USB přibaluje běžně. Samsung zde tak navazuje na jasný trend úspory.

Přestože společnosti tvrdí, že odstranily nabíječky z krabice, aby snížily množství odpadu a učinily své výrobky šetrnějšími k životnímu prostředí, většina z nich stále prodává nabíječky samostatně a ve zbytečných dodatečných obalech. Hodně ale vydělávají na nižších přepravních nákladech, protože tenčí krabičky telefonů samozřejmě potřebují méně místa v přepravních kontejnerech.

Co bude s paměťovými kartami? 

Galaxy A14 má 6,6palcový PLS LCD displej s rozlišením Full HD+. Je vybaven třemi zadními fotoaparáty, včetně 50MPx hlavního a 13MPx předního fotoaparátu. Má 5 000mAh baterii s 15W rychlým nabíjením a čipy MediaTeku spárované s 4 GB RAM. Stejně jako vyšší Áčka ještě pořád poskytuje slot pro microSD kartu, ale na rozdíl od Galaxy A34 a A54 si ještě zachovává právě i 3,5mm jack pro připojení klasických sluchátek.

Galaxy A14 23

U vyšších modelů už Samsung předpokládá, že je tento konektor zbytečný, protože je budou majitelé používat spíše s bezdrátovými sluchátky, kterých má ostatně společnost už pěknou řadu. Mimochodem vlastně i ke koupi Galaxy A54 5G dává společnost zdarma Galaxy Buds2, takže by to mohlo vypadat, že už zde jack skutečně nemá své místo. Pravda je však taková, že dříve či později se s ním rozloučí i nižší řady a bude nadobro zapomenut. Bohužel je jistotou, že toto čeká právě i slot na paměťové karty. Jeho absenci už zvládli přijmout i majitelé těch nejvyšších řad Samsungu, a jejím odstraněním získá společnost potřebný vnitřní prostor, který může použít pro další své technologie. Pokud jste to náhodou nevěděli, takový iPhone neměl slot pro paměťové karty v žádné ze svých generacích.

Nové Samsungy řady Galaxy A koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.