Zavřít reklamu

Samsung ve středu představil nové telefony střední třídy Galaxy A54 5G a Galaxy A34 5G. Oproti svým předchůdcům přinášejí spíše menší, avšak o to užitečnější vylepšení. Pokud se nemůžete rozhodnout, kterému z nich dát přednost, čtěte dál.

Displeje

Galaxy A54 5G a Galaxy A34 5G jsou si jako jejich předchůdci velmi podobní. Liší se od sebe jen v některých detailech, které však pro někoho mohou být důležité. Začněme u displeje. První zmíněné „áčko“ je vybaveno Super AMOLED displejem s úhlopříčkou 6,4 palců, rozlišením FHD+ (1080 x 2340 px), adaptivní obnovovací frekvencí 120 Hz (střídá se podle potřeby s frekvencí 60 Hz) a vrcholovým jasem 1000 nitů, zatímco jeho sourozenec disponuje 6,6palcovou obrazovkou stejného typu se stejným rozlišením, fixní obnovovací frekvencí 120 Hz a maximálním jasem též 1000 nitů. Oproti předchůdci nabízí funkci Always-on Display.

Těžko říci, proč se Samsung rozhodl displej Galaxy A54 5G oproti předchůdci zmenšit (konkrétně o 0,1 palce) a u Galaxy A34 5G jej naopak zvětšit (konkrétně o 0,2 palce). Ať už ho k tomu vedlo cokoli, jisté je, že pokud jste příznivci velkých displejů, bude tentokrát vaším favoritem levnější novinka.

Design

Co se týče designu, Galaxy A54 5G má plochý displej s dnes již poněkud zastaralým kruhovým průstřelem a na rozdíl od předchůdce trochu symetričtějšími (byť ne úplně tenkými) rámečky. Zadní strana je osazena třemi od sebe oddělenými fotoaparáty, což je design, jejž mají a budou mít všechny letošní smartphony Samsungu. Záda jsou skleněná a mají lesklou úpravu, což telefonu dává prémiový „šmrnc“. Nabízí se v černé, bílé, fialové a limetkové barvě.

Galaxy A34 5G má rovněž plochý displej, ale s dnes častěji využívaným kapkovitým výřezem a oproti předchůdci „sesekanou“ bradou. Vyroben je z vysoce naleštěného plastu, který Samsung označuje jako Glasstic. Nabízí se ve stříbrné, černé, fialové a limetkové barvě, přičemž první zmíněná se chlubí prismatickým barevným efektem zad a duhovým efektem. I to může být jedním z důvodů, proč dát přednost právě jemu.

Specifikace

Pokud jde o specifikace, Galaxy A54 5G je na tom oproti sourozenci o něco lépe. Pohání jej nový čipset Samsungu Exynos 1380, kterému sekunduje 8 GB operační a 128 nebo 256 GB rozšiřitelné vnitřní paměti. Galaxy A34 5G používá o něco pomalejší (podle různých benchmarků o necelých 10 %) čip Dimensity 1080, který doplňuje 6 GB operační a 128 či 256 GB rozšiřitelné vnitřní paměti.

Baterie má u obou telefonů stejnou kapacitu – 5000 mAh, která podporuje 25W rychlé nabíjení. Samsung jako u jejich předchůdců slibuje doudenní výdrž na jedno nabití.

Fotoaparáty

Galaxy A54 5G disponuje 50MPx hlavním fotoaparátem, který doplňuje 12MPx ultraširokoúhlý objektiv a 5MPx makro kamera. Přední fotoaparát je 32megapixelový. Galaxy A34 5G má oproti tomu poněkud slabší parametry – 48MPx hlavní fotoaparát, 8MPx „širokáč“, 5MPx makro kameru a 13MPx selfie fotoaparát.

Fotoaparáty obou telefonů mají vylepšené zaostřování, vylepšenou optickou stabilizaci a režim Nightography, který umožňuje pořizovat ostřejší a detailnější fotografie za horšího osvětlení. Pokud jde o videa, oba je zvládnou natáčet v rozlišení až 4K při 30 fps.

Ostatní

Co se týká další výbavy, jsou na tom Galaxy A54 5G a Galaxy A34 5G stejně. Oba disponují poddisplejovou čtečkou otisků prstů, stereo reproduktory (u nich Samsung slibuje vyšší úroveň hlasitosti a hlubší basy) a čipem NFC a nechybí jim ani voděodolnost podle standardu IP67.

Který tedy vybrat?

Z výše uvedeného vyplývá, že Galaxy A54 5G a Galaxy A34 5G se liší skutečně jen v detailech. Na otázku, který z nich si pořídit, tak není úplně jednoduché odpovědět. My bychom se však spíše přikláněli ke Galaxy A34 5G, a to hlavně kvůli jeho většímu displeji a „sexy“ stříbrné barevné variantě. Oproti sourozenci mu nic zásadního nechybí (možná jen škoda, že nemá jako on skleněná záda, ta vypadají opravdu velmi dobře) a navíc je očekávatelně levnější (konkrétně jeho cena začíná na 9 499 Kč, zatímco Galaxy A54 5G na 11 999 Kč). Oba telefony se u nás začnou prodávat od 20. března.

Nové Samsungy Galaxy A koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.