Zavřít reklamu

WhatsApp je největší chatovací platforma na světě, i tak musí o své místo na výsluní neustále bojovat. Aktuálně třeba zrovna ve Velké Británii, kde ji hrozí reálný zákaz kvůli odmítání chystaného zákonu o bezpečnosti na internetu. 

Ve Velké Británii chystají zákon o bezpečnosti na internetu, který má být pro uživatele všech platforem sice přínosný, stejně jako všechno je ale poněkud kontroverzní. Jde mu o to, aby byly jednotlivé platformy zodpovědné za obsah a činy, které se skrze ně nějakým způsobem šíří, jako je mimo jiné sexuální zneužívání dětí. Jenže vše zde naráží na koncové šifrování, kdy konkrétně to WhatsAppu chystaný zákon přímo porušuje.

Podle zákona mají sítě jakýkoli takový obsah monitorovat a odstranit, jenže z důvodu smyslu koncového šifrování to není možné, protože ani provozovatel šifrované konverzace nevidí. Will Cathcart, tedy ředitel WhatsAppu, ostatně uvedl, že raději nebude WhatsApp v zemi dostupný vůbec, než aby neobsahoval patřičná zabezpečení, tedy i zmíněné koncové šifrování.

Protože zákon počítá i s pokutami pro provozovatele, tak by WhatsApp (respektive Metu) stálo nemalé peníze postavit si hlavu a nepodvolit se, a to konkrétně až 4 % ročního obrazu společnosti. Zákon se má schvalovat v létě, takže do té doby má platforma ještě prostor k tomu lobovat o zamítnutí zákona, stejně jako řešení svého šifrování a to, jestli přijde na způsob, jak patřičné zabezpečení poskytnout ale neporušovat plánovaný zákon.

Jak je pak zvykem, další státy se podobnými zákony často inspirují. Není tak vyloučeno, že by něco podobného chtěla uzákonit i celá Evropa, což by pak znamenalo jednoznačné problémy nejen pro WhatsApp, ale i všechny ostatní komunikační platformy. V jistém slova smyslu by se to nemělo líbit ani nám, protože bez šifrování může do našich konverzací kdokoli nahlížet, a to samozřejmě i orgány činné v trestním řízení. 

Dnes nejčtenější

.