Zavřít reklamu

Když Samsung na začátku února oznámil řadu Galaxy S23, udělal u ní obrovský kus práce s ohledem na udržitelnost. Zdá se, že tato „zelená“ atmosféra se přerodila z motivace na trend. „Nepřidáme do balení nabíječku, abychom snížili elektronický odpad a emise uhlíku z přepravy, zdvojnásobili jsme množství recyklovaných dílů v našich telefonech, toto pouzdro bylo vyrobeno z lahví od koly.“ Je zde ale i stinná stránka věci.

Jeden důležitý aspekt totiž Samsung poměrně zdárně ignoruje, a tím je znovupoužití. Galaxy S23 Ultra má z 99,5 % stejné rozměry jako Galaxy S22 Ultra, a to tak, že Galaxy S23 Ultra dokonce můžete vložit do pouzdra určenému pro S22 Ultra. Jak ale jistě tušíte, i když je umístění fotoaparátů a tlačítek hlasitosti a zapnutí pouze o pouhé milimetry mimo, je to dost na to, abyste místo toho potřebovali nové pouzdro.

Není to jen Samsung, je to i Apple, který prakticky jen zvětšuje modul jeho fotoaparátů iPhonu. U něho ale můžete použít nové pouzdro i pro staré generace, protože to má větší výřez, takže se starší generace bez problémů vejde. Galaxy S23 Ultra pouhým okem od předešlé generace prakticky nerozeznáte, i tak je fyzicky zanedbatelně jiný. Nevadí jiné zakřivení displeje, vadí právě jen posunutí objektivů. S novým telefonem s téměř totožným vzhledem si tak musíte koupit i nové pouzdro. Nejen že je to další výdaj pro vaši peněženku, je to ale také zátěž pro planetu.

Kam s ním? 

I když pak využijete nějakého programu na vrácení, pouzdra, obaly i kryty zcela ignorují, takže vám zůstanou doma. Můžete se je pokusit prodat, pravděpodobně ale neuspějete a prostě je vyhodíte. A planeta pláče. Pravda je ale možná i taková, že kryty se prostě špatně recyklují, kdežto telefony o poznání lépe. Ty jsou totiž dokonale rozloženy na jednotlivé části, aby z nich byly využity důležité materiály, především tedy vzácné kovy. Vzhledem k tomu, jak „levný“ je plast ve srovnání s kovy a elektronickými součástkami, je pro většinu programů elektronického odpadu jasně menší motivace k tomu, aby se snažily správně vytřídit a recyklovat jakékoli kryty.

Bavíme se sice o plastech, ale ještě je zde kůže, dřevo, magnety, lepidla atd. Pokud by pouzdra pasovala na oba modely telefonů, uživatelé by měli dvojnásobný výběr, výrobci a prodejci pouzder by mohli nabídnout dvojnásobný výběr produktů a Samsung by mohl nabídnout skutečně ekologické řešení. Situace u základní řady je jiná, protože tam se fyzické proporce opravdu změnily, ale Ultra prostě jen „špiní“ planetu.

Moderní smartphony jsou poměrně odolné. Galaxy S23 nabízejí nejodolnější sklo Gorilla Glass Victus 2 z obou stran, jejich rám je vyztužený Armor Aluminum a měly by tedy něco vydržet. Jenže budete to riskovat, nebo si stejně nějaký kryt a popřípadě i ochranné sklo pořídíte? Je to samozřejmě vaše volba. 

Obaly, pouzdra a kryty na Samsung Galaxy S23 Ultra koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.