Zavřít reklamu

Apple iPhone 14 nadobro změnil vnímání satelitů jako vojenské vybavení, když skrze ně umožnil zasílání SOS zpráv a přiblížil je tak i běžnému člověku. Qualcomm s Googlem vyvíjejí Snapdragon Satellite a Samsung oznámil nový čip Exynos také schopný skrze satelity patřičně komunikovat. Nyní chce z populární technologie profitovat i MediaTek. 

Pokud nejste v problematice orientovaní, tak implementace Applu umožňuje jeho iPhonům 14 při absenci mobilního připojení kontaktovat tísňové služby pomocí funkce zvané Emergency SOS. Tím se telefon připojí k síti satelitů na nízké oběžné dráze (LEO) a zasílá informace o incidentu záchranářům a nouzovým kontaktům. Implementace MediaTeku vám na druhou stranu umožní posílat zprávy prakticky komukoli a přijímat odpovědi téměř jako byste používali svou běžnou aplikaci pro textové zprávy, tedy podobně, jak to minulý týden představil Samsung.

Čip MT6825 podporuje obousměrné zasílání satelitních zpráv přes neterestriální sítě (NTN) a je kompatibilní s otevřeným standardem R17 NTN, který byl nedávno vytvořen v rámci projektu 3. generace partnerství (3GPP). Může jej použít jakýkoli výrobce. Je zajímavé, že se nebude soustředit jen na LEO satelity jako Apple nebo třeba na Starlink, místo toho se zařízení používající tento čip mohou připojit ke geostacionárním satelitům, které obíhají Zemi ve vzdálenosti více než 37 000 km. I přes komunikaci na tak velkou vzdálenost, MediaTek říká, že jeho nový čip má minimální systémové požadavky a je velmi energeticky účinný.

MediaTek spojil své síly s britskou telekomunikační značkou Bullitt, aby spároval nový čip MT6825 s platformou Bullitt Satellite Connect, která už umožňuje satelitní komunikaci na nových chytrých telefonech Motorola Defy 2 a CAT S75. Třetí zařízení je v podstatě satelitní Bluetooth hotspot – Motorola Defy Satellite Link a umožní jakémukoli zařízení Android nebo iOS odesílat a přijímat zprávy přes síť Bullitt Satellite Connect.

Android 14 již bude podporovat základní sítě NTN, takže výrobci hardwaru se nyní snaží překonat Apple s jejich obousměrnou satelitní komunikací. Díky společnému úsilí společností Google, Qualcomm, Samsung a nyní MediaTek je jasné, že některé z nejlepších telefonů Android v nadcházejících letech budou mít satelitní připojení, které to Applu snadno předčí. Tedy alespoň pokud jej americká společnost ponechá na stávajícím fungování a nepokusí se jej také rozšířit na kýženou obousměrnou komunikaci.

iPhony se satelitní komunikací koupíte zde

Dnes nejčtenější

.