Zavřít reklamu

Samsung otočil. Po uvedení Galaxy S23 jsme se dozvěděli, že má satelitní komunikace ještě čas, ale neuběhl ani měsíc a společnost již představila své řešení, které také úspěšně otestovala. Pokud ale Apple umí přes satelity posílat nouzové SOS, zařízení Samsungu budou umět i streamovat videa. A to není všechno. 

Samsung formou tiskové zprávy oznámil, že vyvinul technologii modemu 5G NTN (Non-Terrestrial Networks), která umožňuje obousměrnou přímou komunikaci mezi chytrými telefony a satelity. Tato technologie umožňuje uživatelům chytrých telefonů odesílat a přijímat textové zprávy, hovory a data, i když není v jejich blízkosti žádná mobilní síť. Společnost plánuje integrovat tuto technologii do budoucích čipů Exynos.

Nová technologie jihokorejské společnosti je podobná té, kterou jsme viděli v řadě iPhonů 14, a která umožňuje těmto telefonům posílat tísňové zprávy ve vzdálených oblastech bez signálu. Technologie 5G NTN Samsungu toto ale značně rozšiřuje. Nejen že přináší konektivitu do vzdálených oblastí a regionů, které byly dříve nedosažitelné tradičními komunikačními sítěmi, ať už jsou to hory, pouště nebo oceány, ale nová technologie může být také užitečná při spojování oblastí ohrožených katastrofami nebo při komunikaci s bezpilotními letadly, nebo dokonce podle Samsungu i létajícími auty.

5G-NTN-Modem-Technology_Terrestrial-Networks_Main-1

5G NTN Samsungu splňuje standardy definované projektem partnerství 3. generace (3GPP Release 17), což znamená, že je kompatibilní a interoperabilní s tradičními komunikačními službami nabízenými čipovými společnostmi, výrobci smartphonů a telekomunikačními operátory. Samsung tuto technologii testoval úspěšným připojením k satelitům LEO (Low Earth Orbit) simulací pomocí svého stávajícího modemu Exynos 5300 5G. Společnost k tomu uvádí, že její nová technologie přinese obousměrné odesílání textových zpráv, a dokonce i streamování videa ve vysokém rozlišení.

5G-NTN-Modem-Technology_Non-Terrestrial-Networks_Main-2

Přijít by mohla už s Galaxy S24, tedy za rok, i když zde je otázkou, jaký bude tato řada používat čip, protože podle posledních zpráv se Samsung nechce ve své špičce vracet k vlastním Exynosům. Nicméně už i Snapdragon 8 Gen 2 satelitní komunikaci umí, jen ji musí umět i telefon samotný, a především musí být připraven software od Googlu v jeho Androidu, což se čeká až od jeho 14. verze. 

Dnes nejčtenější

.