Zavřít reklamu

Začátkem tohoto měsíce zveřejnil Samsung své odhady příjmů za 4. kvartál roku 2022. V souladu s těmito čísly nyní oznámil své konečné výsledky za toto období a fiskální rok 2022. Zisk společnosti byl nejnižší za osm let, a to díky pokračujícímu globálnímu ekonomickému poklesu, rostoucím nákladům a nižší poptávce po smartphonech a další spotřební elektronice.

Tržby společnosti Samsung Electronics, tedy nejvýznamnější divize Samsungu, činily ve 4. čtvrtletí minulého roku 70,46 bilionu wonů (zhruba 1,25 bil. Kč), což představuje z roku na rok 8% pokles. Provozní zisk společnosti dosáhl 4,31 bil. wonů (necelých 77 miliardy Kč), což je meziročně o 69 % méně. Její tržby za celý rok 2022 činily 302,23 bil. wonů (přibližně 5,4 bil. Kč), což je její historické maximum, celoroční zisk však dosáhl pouze 43,38 bil. wonů (zhruba 777,8 mld. Kč).

Čipová divize Samsungu Samsung DS, která se na příjmech společnosti obvykle podílí nejvíce, zažila silně neuspokojivé čtvrtletí. Během pandemie COVID-19 společnost prodala rekordní množství polovodičových čipů, jako jsou DRAM paměti nebo NAND úložiště. Tyto čipy se používají ve smartphonech, tabletech, noteboocích, počítačích, herních konzolích, nositelných zařízeních, televizorech, a dokonce i v serverech. Kvůli vysoké inflaci, rostoucím úrokovým sazbám, pokračující globální ekonomické recesi a geopolitickému napětí však poptávka po zmíněných zařízeních prudce klesla. Firmy začaly snižovat náklady, což vedlo k nižšímu prodeji čipů a jejich nízkým cenám. Zisk čipové divize korejského obra tak ve 4. čtvrtletí 2022 činil jen 270 mld. wonů (asi 4,8 mld. Kč).

Ani Samsung DX, divize Samsungu zabývající se spotřební elektronikou, neměla v posledním kvartálu loňského roku dobrý výsledek. Její zisk činil pouze 1,64 bil. wonů (přibližně 29,2 mld. Kč). Poptávka po telefonech nižší a střední třídy v tomto období klesla a Samsung čelil velké konkurenci Applu v segmentu smartphonů vyšší třídy. Samsung nicméně v odvětví smartphonů patřil mezi ty, kterým se dařilo lépe, a mírně zvýšil svůj tržní podíl (ve srovnání s rokem 2021).

TV divize Samsungu zaznamenala ve 4. kvartálu 20222 vyšší tržby i zisk, a to díky zvýšeným prodejům prémiových televizorů (QD-OLED a Neo QLED). Očekává se však, že poptávka po televizorech kvůli současné globální ekonomické situaci klesne. Samsung tomu chce čelit tím, že se zaměří na zvýšenou ziskovost prostřednictvím svých prémiových televizorů, jako je 98palcový Neo QLED TV, a uvedením Micro-LED televizorů v různých velikostech. Divize domácích spotřebičů Samsungu vykázala pokles zisku, protože se zvýšily náklady a zlepšila konkurence. Společnost však uvedla, že se bude i nadále soustředit na své prémiové spotřebiče, včetně těch v řadě Bespoke, a na kompatibilitu zařízení v rámci své platformy pro chytrou domácnost SmartThings.

Displejová divize Samsungu Samsung Display přispěla k tržbám 9,31 bilionem wonů (zhruba 166,1 mld. Kč) a k zisku společnosti 1,82 biliony wonů (asi 32,3 mld. Kč), což jsou velmi solidní výsledky. Stojí za nimi především uvedení řady Apple iPhone 14, neboť většina těchto zařízení používá OLED panely, které vyrobila právě displejová divize korejského kolosu.

Samsung varoval, že tyto byznysové podmínky budou trvat dál, doufá však, že se situace v druhé polovině roku zlepší. Očekává, že poptávka po špičkových smartphonech řad jako Galaxy S a Galaxy Z bude i nadále vysoká, zatímco poptávka po zařízeních nižší a střední třídy zůstane stále nízká.

Dnes nejčtenější

.