Zavřít reklamu

Rok 2022 nebyl pro výrobce smartphonů úplně podařeným. Museli se potýkat s rostoucími cenami komponent, geopolitickým napětím a problémy s dodavatelským řetězcem. i proto loni globální smartphonový trh klesl o 11 %, když dodávky dosáhly necelých 1,2 miliardy. Dvěma značkám se přesto podařilo jejich tržní podíl zvýšit: Applu a Samsungu.

Podle zprávy analytické společnosti Canalys byl Samsung v roce 2022 největší globální značkou smartphonů. Jeho tržní podíl činil 22 %, což je o dva procentní body více než v roce předloňském. Svůj tržní podíl dokázal zvýšit i Apple, a to ze 17 % v roce 2021 na 19 % v roce 2022. Cupertinský gigant dokonce dokázal korejského obra v posledním čtvrtletí loňského roku porazit (25 vs. 20 %), v závěru třetího kvartálu totiž uvedl na trh řadu iPhone 14, zatímco Samsung tehdy nepřišel s žádným novým „důležitým“ telefonem.

Na třetím místě skončilo Xiaomi s podílem 13 %, což je o jeden procentní bod méně než v roce 2021. Za tímto poklesem podle Canalysu z větší části stojí problémy, kterým společnost čelí v Indii. Čtvrté bylo OPPO s 11% podílem (pokles o dva procentní body) a první pětici největších smartphonových výrobců v roce 2022 uzavírá Vivo s podílem 10 % (pokles o jeden procentní bod).

Canalys očekává, že globální smartphonový trh kvůli ekonomické recesi neporoste ani letos. Výrobci prý budou opatrnější a budou se soustředit na ziskovost a snižování nákladů.

Telefony Samsungu koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.