Zavřít reklamu

Samsung se možná pomalu učí, že na skvělých fotografiích jde o víc než jen o megapixely. V případě Galaxy S22 Ultra jsme u jeho přední kamery viděli rozlišení 40MPx, jenže Samsung Galaxy S23 Ultra selfie kamera má být „jen“ 12MPx. A nemusí to být na škodu. 

Původně se spekulovalo nad tím, že tuto kameru dostanou jen základní modely Galaxy S23 a S23+, podle posledních informací však připadne i tomu nejvybavenějšímu modelu řady. V případě základních modelů by se jednalo o plošný upgrade, protože jejich starší generace v podání Galaxy S22 a S22+ používají 10MPx senzory. Jenže Ultra má 40 MPx, což by logicky mohlo vypadat, jako že si pohorší. Ve finále by to ale mohla být pozitivní změna.

Značí Galaxy S23 Ultra selfie změnu směru? 

Co se počtu MPx týče, Samsung se dlouhodobě snaží mít zařízení, které bude mít jejich největší počet. U Galaxy S22 Ultra se jedná o 108MPx hlavní kameru a 40MPx selfie kameru. Tyto senzory vyrobené společností Samsung jsou skutečně schopny produkovat nesmírně detailní fotografie, ale už nepořizují ty nejlepší snímky mezi mobilními telefony, a také si moc nerozumí s věrným podáním scény. Přední příčky žebříčku DXOMark náleží s ohledem na celkové hodnocení telefonům s méně MPx – 7. místo patří např. iPhonu 13 Pro s jen 12MPx rozlišením jeho fotoaparátů, Galaxy S22 Ultra je až na 14. pozici.

Megapixely nejsou všechno. To platilo a platí pořád nehledě na to, jakou zásluhu má na výsledku umělá inteligence a algoritmy výrobce. Samsung dělá výsledné fotografie ze svých telefonů obvykle o něco jasnější a sytější, což jistě může být v některých scénářích přínosné, v jiných to ale samozřejmě naopak vadí. Pokud by ale Samsung u Galaxy S23 Ultra přešel na selfie kameru s nižším rozlišením, mohlo by to znamenat blížící se změnu jeho směru. V případě malých snímačů tak honba za stále vyšším počtem megapixelů nedělá výsledku moc dobře.

Je více opravdu lépe? 

Výše uvedená strategie samozřejmě totálně naráží u hlavního fotoaparátu, u kterého Samsung v případě modelu Galaxy S23 Ultra zvedá rozlišení z 108 na 200 MPx. Jenže u zadního fotoaparátu je více místa, společnost jej může zvětšit a může si více hrát se skládáním pixelů, v čemž je fyzicky malý přední fotoaparát omezený. Nikdo nechce mít průstřel tak velký, jaký je hlavní širokoúhlý fotoaparát. V případě selfie kamery tak Samsung volí spíše kompromis, u hlavního ale polevit nechce.

Rozhodně se nebojíme toho, že by Samsung zbytečně experimentoval. Má už hodně zkušeností na to, aby věděl, co dělá. Méně nebo více MPx nás tedy nijak neodrazuje a věříme, že obojí bude mít svůj přínos. Samsung nám to ostatně jistě vysvětlí, proč dělá tak, jak dělá, na své akci Unpacked, která je plánována už na 1. února.

Samsung Galaxy S22 Ultra koupíte zde

Dnes nejčtenější

.