Zavřít reklamu

Fotosenzory Samsungu příští generace přinesou velká vylepšení, především pokud jde o kvalitu videa. Natáčení videí je mnohem těžší než pořizování fotek, jelikož fotoaparát musí zachytit každou sekundu alespoň 30 snímků místo pouhého jednoho. Korejský obr ve svém novém blogovém příspěvku vysvětlil, jak hodlá tohoto vylepšení dosáhnout.

Vícesnímkové zpracování a vícenásobná expozice (HDR) zásadním způsobem vylepšují statické obrázky zachycením alespoň dvou snímků a jejich sloučením pro lepší dynamický rozsah. U videa je však toto extrémně obtížné, neboť fotoaparát musí pro video s rychlostí 30 fps pořídit alespoň 60 snímků. To značně zatěžuje senzor fotoaparátu, obrazový procesor a paměť, což má za následek vyšší spotřebu energie a teplotu.

Samsung hodlá vylepšit kvalitu videa zlepšením světelné citlivosti, rozsahu jasu, dynamického rozsahu a snímání hloubky. Vyvinul vysoce refrakční nanostrukturu pro optickou stěnu mezi barevnými filtry pixelů, která využívá světlo sousedních pixelů do extrémních úrovní. Samsung jí dal název Nano-Photonics Color Routing a bude implementována do senzorů ISOCELL plánovaných na příští rok.

Aby Samsung zlepšil dynamický rozsah videí, plánuje uvést na trh senzory s technologií HDR s jedinou expozicí ve snímači. Druhý 200MPx senzor Samsungu ISOCELL HP3 má dva výstupy (jeden s vysokou citlivostí pro detaily ve tmě a druhý s nízkou citlivostí pro detaily ve světlých oblastech) pro 12bitové HDR. Korejský gigant však tvrdí, že to nestačí. Plánuje tak představit snímače s 16bitovým HDR pro mnohem širší dynamický rozsah ve videích.

Samsung kromě toho hodlá zlepšit kvalitu portrétních videí pomocí hloubkových senzorů iToF (Time of Flight) s integrovaným obrazovým procesorem. Vzhledem k tomu, že celé zpracování hloubky probíhá na samotném senzoru, telefon spotřebovává méně energie a tolik se nezahřívá. Zlepšení bude patrné především na videích pořízených za horšího osvětlení nebo v oblastech s opakovanými vzory.

Výše uvedené senzory budou debutovat někdy v tomto a příštím roce. Lze očekávat, že je budou používat telefony řad Galaxy S24 a Galaxy S25.

Související články

Dnes nejčtenější

.