Zavřít reklamu

Když na začátku loňského roku představil Samsung svou vrcholnou řadu Galaxy S22, objevily se zprávy, že společnost očekává, že celosvětově prodá na 30 milionů kusů těchto zařízení. Jenže podle zprávy jihokorejských médií tomu tak nebude. 

Pro srovnání, kumulativní dodávky řady Galaxy S21 v roce 2021 činily přibližně 25 milionů kusů, proto bylo navýšení logické. Jenže je zde mnoho faktorů, které na Samsung a prodeje jeho vlajek dopadly. Jedním z důvodů nižších prodejů řady by mohla být kontroverze kolem služby GOS (Game Optimization Service). Hlavním důvodem nižších prodejů ve 3. a 4. čtvrtletí roku 2022 je však pravděpodobně celosvětový hospodářský pokles.

Problém to navíc nemusí být jen pro Galaxy S, ale značný dopad to může mít i na prodeje Galaxy Z Flipu4, který by jednoduše nemusel dosahovat takových čísel, jako jeho předchůdce. Zprávy naznačují, že prodej nejnovějšího ohebného telefonu Samsungu v USA a na dalších klíčových trzích prostě zaostává. V předloňském roce byl nejprodávanějším telefonem jihokorejské společnosti Galaxy A12 s 51,8 miliony dodaných kusů, zatímco Galaxy A02 byl druhým, a to se skutečně velkým odstupem (18,3 milionu kusů).

Společnost ale údajně prodala více 5G smartphonů a její průměrná prodejní cena (ASP) se tak mírně zvýšila. Podle společnosti Omdia, která se zabývá průzkumem trhu, se ASP společnosti Samsung zvýšila z 280 USD ve 2. čtvrtletí 2020 na 328 USD ve 2. čtvrtletí 2021 a na 383 USD ve 2. čtvrtletí 2022. Pro srovnání, ASP společnosti Apple za 2. čtvrtletí roku 2022 činila 959 USD, což je mnohem více než u společnosti Samsung. Je to ale logické, protože Apple se soustředí jen na ten nejvyšší segment.

Samsung-Smartphone-ASP-2022-vs-Apple

S neustále rostoucí popularitou Applu, za jehož nejdražší telefony není zákazníkům líto utrácet skutečně vysoké částky, stojí Samsung před jasným problémem. Na jednu stranu by rád prodával více zařízení spadajících do nejvyššího segmentu, jenže za to, že je jedničkou na trhu (co se však jen objemu prodejů smartphonů týče), vděčí právě paradoxně té nejnižší řadě. Bude zajímavé sledovat, jak se vším zamává hospodářská krize, válka na Ukrajině a v neposlední řadě i zpožděné dodávky iPhonů 14 Pro kvůli zavřeným čínským továrnám z důvodů covidových lockdownů. 

Dnes nejčtenější

.