Zavřít reklamu

Google pracuje na nové funkci pro systém Android 14, která umožní, aby zařízení se systémem Android zůstala připojena k internetu, i když budou již opravdu zastaralá, tedy že již nebudou dostávat žádné další systémové aktualizace od výrobce zařízení. 

Podle Mishaala Rahmana ze společnosti Esper umožní Google zařízením aktualizovat jejich root certifikáty za běhu. V současné době lze totiž tyto certifikáty v zařízeních se systémem Android aktualizovat pouze prostřednictvím aktualizací systému. Díky nové funkci je budou moci uživatelé aktualizovat ve svých zařízeních prostřednictvím obchodu Google Play.

Co je to root certifikát a proč záleží na tom, zda vyprší jeho platnost? 

Zjednodušeně řečeno, když navštívíte webovou stránku pomocí zařízení se systémem Android, tak ta naváže zabezpečené spojení se zařízením právě pomocí těchto certifikátů. Tyto „kořenové“ certifikáty mají ale datum vypršení své platnosti, a když se tak stane, tak dotyčná webová stránka jednoduše nemůže spojení s vaším smartphonem nebo tabletem se systémem Android navázat, což znamená, že se daná webová stránka ve vašem zařízení již neotevře. Když tedy zařízení skutečně zestárne, a už nedostává systémové aktualizace, je možné, že platnost certifikátu v tomto zařízení vyprší a zařízení tak nebude moci načítat žádné webové stránky.

Android 14 ale uživatelům umožní aktualizovat certifikáty v zařízeních prostřednictvím služby Google Play, a to odděleně od aktualizací systému. Takže i když vaše zařízení v budoucnu zestárne natolik, že již nebude dostávat žádné aktualizace, budete moci nejnovější certifikáty získat z oficiálního obchodu a tím stále zůstat připojeni k internetu. Vzhledem k tomu, že Google uvažuje o tom, že by se tato funkce stala hlavním modulem systému, budou ji muset implementovat všichni výrobci.

Je to skvělá funkce pro zařízení Galaxy nižší třídy 

Základní smartphony Samsungu, jako jsou Galaxy A01 a Galaxy M01, dostávají aktualizace systému Android pouze po dobu dvou let. Když tedy společnost Samsung přestane tato zařízení aktualizovat a vyprší platnost jednoho z jejich root certifikátů, nemusí být už schopna načítat webové stránky. Jakmile však společnost Samsung tyto telefony aktualizuje na systém Android 14, už tomu tak nebude (ani v případě budoucích low-endů s Androidem 14 a novějším samozřejmě). 

V loňském roce třeba vypršela platnost certifikátu v zařízeních se systémem Android 7 nebo starším, což je prakticky pohřbilo. Systém Android 14 by tomuto tedy zabránil a díky tomu by také vznikalo méně elektronického odpadu. Je ale pravda, že platnost dalšího root certifikátu má vypršet až v roce 2035, takže si s tím nyní hlavu příliš lámat nemusíme.

Nejlevnější Samsung telefony koupíte zde

Dnes nejčtenější

.